Güncel

272 Afgan göçmen sınır dışı edildi!

Yasa dışı yollar ile girdikleri tespit edilen 272 Afganistan uyruklu düzensiz göçmen, gece geç saatlerde Cengiz Topel Havalimanı’ndan Düzenlenen 2 Charter seferi ile sınır dışı edildi.

24 Haziran 2022 Saat: 09:55
272 Afgan göçmen sınır dışı edildi!
272 Afgan göçmen sınır dışı edildi!

Kocaeli ve Çevre İllerde Emniyet ile Jandarma birimleri tarafından yapılan çalışmalar kapsamında yakalanan ve ülkemize yasa dışı yollar ile girdikleri, yâda girmeye teşebbüs ettikleri tespit edilen 272 Afganistan uyruklu göçmen, sevk edildikleri Kocaeli İl Göç İdaresi Geri Gönderim Merkezinde tamamlanan işlemlerinin ardından sınır dışı edildi. Konu ile ilgili olarak Kocaeli Valiliği tarafından yazılı bir açıklamada bulunuldu.

VALİLİK AÇIKLAMASI

Kocaeli Valiliğinin yapmış olduğu yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı. “Ülkemize yasa dışı bir şekilde girmeye teşebbüs eden düzensiz göçmenlerin ülkemize girişleri etkin sınır denetimleri sonucunda engellenmekte; yasa dışı bir şekilde ülkemize girenler ise kolluk kuvvetlerince yakalanarak il göç idaresi müdürlükleri koordinesinde sınır dışı edilmektedir.

Bugün ve yarın Cengiz Topel Havalimanı’ndan yapılacak 136 kişilik 2 charter seferi ile toplamda 272 Afganistan uyruklu düzensiz göçmen Valiliğimiz koordinesinde Kocaeli İl Göç İdaresi Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezi’nce sınır dışı edilerek Afganistan’a gönderilecektir. 2022 yılı başından itibaren çevre iller dahil yakalanarak Kocaeli Geri Gönderme Merkezimize teslim edilen bin 717 yabancı uyruklu kişinin sınır dışı işlemi gerçekleştirilmiş olup bugün ve yarın yapılacak sınır dışı işlemleri ile birlikte toplam sayı bin 989’a ulaşmış olacaktır.”

45 BİN 69 DÜZENSİZ GÖÇMEN SINIRDIŞI EDİLDİ

Açıklamada Göç İdaresi Başkanlığının güncel verilerinden de bahsedilerek, “27 Ocak 2022 tarihinde Afganistan’a uçuşların açılmasından itibaren 18 bin 5’i 99 adet charter seferle 7 bin 571'i tarifeli olmak üzere toplam 25 bin 576 Afganistan uyruklu yabancının, Türkiye Düzensiz Göç Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı çerçevesinde sürdürülen çalışmalar kapsamında charter seferler ve tarifeli uçuşlarla ülkelerine gönderildiği, Bu yılın başından itibaren ülkesine gönderilen düzensiz göçmen sayısının 45 bin 69'a ulaştığı, Sınır dışı işlemlerinde geçen senin aynı dönemine göre yüzde 120 artış sağlandığı” belirtildi.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız