Güncel

400 düzensiz göçmen sınır dışı edildi

Kocaeli’nde emniyet ve jandarma güçleri tarafından gerçekleştirilen başarılı çalışma ve operasyonlar sonucu yakalanan 4009 düzensiz göçmen, sınır dışı edildi.

26 Mayıs 2022 Saat: 21:33
400 düzensiz göçmen sınır dışı edildi
400 düzensiz göçmen sınır dışı edildi

Düzensiz Göç ile mücadele kapsamında oldukça başarılı çalışmalara imza atan Kocaeli İl Emniyet ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından, son zamanlarda gerçekleştirilen denetim, kontrol ve operasyonlar sonucu yakalanan 400 düzensiz göçmen, Kocaeli İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezinde tamamlanan işlemleri sonrası otobüslere bindirilerek İstanbul Havalimanına götürüldü. Buradan da uçakla ülkelerine gönderilerek sınır dışı edildi.

400 AFGAN
Konu ile ilgili olarak Kocaeli Valiliği tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada, Kocaeli’de 22.05.2022 tarihinde meydana gelen ve sonrasında sosyal medya ve haberlere yansıyan kapalı kasa bir araçtan kaçmaya çalışan düzensiz göçmenlerin görüntüsü dün gündeme gelmişti. O düzensiz göçmenlerin de aralarında bulunduğu 400 Afgan düzensiz göçmeni sınır dışı ediyoruz. Yapılacak 3 charter seferi ile bugün 272 ve yarın 128 olmak üzere toplamda 400 Afgan düzensiz göçmen Kocaeli Valiliği koordinesinde Kocaeli Geri Gönderme Merkezinden İstanbul’a intikal ettirilerek İstanbul Havalimanından Afganistan’a gönderilecektir. “

BU YIL 14 BİN 822 AFGANİSTANLI SINIR DIŞI EDİLDİ
Açıklamanın devamında “Göç İdaresi Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre; Türkiye Düzensiz Göç Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı çerçevesinde sürdürülen çalışmalar kapsamında düzensiz göçmenler charter seferler ve tarifeli uçuşlarla ülkelerine gönderiliyor. 2022 yılı başından bugüne kadar Afganistan’a 45 charter seferi düzenlendi. Bu charter seferleriyle 8.682 Afganistan vatandaşının ülkesine dönüşü sağlandı. Bunlarla beraber, tarifeli uçuşlarla ülkesine gönderilenler de hesaba katıldığında bu yıl Afganistan uyruklu yabancıların sınır dışı sayısı 14.882’ye ulaştı. Tüm uyruklar hesaba katıldığında ise bu yıl ülkemizden sınır dışı edilen düzensiz göçmen sayısı 29.606 olarak kayıtlara geçtiği bildirilmiştir” denildi.

KOCAELİ’NDE BİN 233 KİŞİ
Son olarak Kocaeli’nde düzensiz göç ile ilgili rakamlara değinilrerek “İlimiz özelinde de 2022 yılı başından itibaren çevre iller dahil yakalanarak Kocaeli Geri Gönderme Merkezimize teslim edilen 833 yabancı uyruklu kişinin sınır dışı işlemi gerçekleştirilmiş olup bugün ve yarın yapılacak sınır dışı işlemleri ile birlikte toplam sayı 1233’ ulaşmış olacaktır.Düzensiz göçle mücadelemiz kararlılıkla sürdürülmektedir” ifadeleri kullanıldı.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız