Eğitim

Artık öğrencilerden staj ücreti alınmayacak

Sağlık Bakanlığı, öğrenci ya da velilerinden ‘staj ücreti’ alınmayacağını duyurdu.

12 Ekim 2016 Saat: 20:37
Artık öğrencilerden staj ücreti alınmayacak
Artık öğrencilerden staj ücreti alınmayacak

Bu aralar gündemde olan ve bizim de bir haber ile paylaştığımız ‘özel sağlık meslek lisesi öğrencilerinden staj ücreti' talep edilmesine ilişkin soruna, bakanlıktan çözüm geldi. Sağlık Bakanlığı, ‘staj ücreti' adı altında hiçbir para alınmaması ve aksine, yaz stajları hariç, mesleki beceri eğitimi yapan tüm öğrencilere, ‘staj ücreti ödenmesinin kararlaştırıldığını' duyurdu.
Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde medyada, ‘Sağlık meslek lisesi öğrencilerinden staj parası istendiği' yönünde haberlerin yer alması üzerine, bakanlık ilgili birimlerinin yaptığı değerlendirme sonucunda alınan kararlara yer verildi.


Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 55. maddesinin 4. fıkrasında yer alan ‘Öğrenci ile velilerinden beceri eğitimi / staj çalışması / yaz uygulaması adı altında veya 54. madde çerçevesinde tespit ve ilan edilen ücretler dışında herhangi bir ücret talep edilemez' hükmü gereği öğrenci veya velilerinden staj ücreti adı altında hiçbir ücret istenemeyeceği belirtilerek, mesleki beceri eğitimi yapan öğrenci ve velilerinden kesinlikle ücret alınamayacağı vurgulandı.
‘İşletmelerde meslek eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran iş yerlerinde yüzde 30'undan, yirmiden az personel çalıştıran iş yerlerinde yüzde 15'inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30'undan aşağı ücret ödenemez' hükmü gereği de yaz stajları hariç mesleki beceri eğitimi yapan tüm öğrencilere staj ücreti ödenmesi kararı alındığı bildirildi.


Açıklamada ayrıca, ‘2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı itibarıyla mesleki beceri eğitimi yapması gereken öğrenci sayısının fazla olması sebebiyle staj yeri bulma hususunda yaşanan mağduriyetlerin ortadan kaldırılması ile ilgili olarak, 09.09.2015 tarihli müsteşarlık makamı 'olur'u doğrultusunda ve il sağlık müdürlükleri koordinesinde, aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri ile özel hastaneler de dahil olmak üzere tüm kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarına dengeli şekilde dağıtımı yapılarak ve gerekirse vardiyalı olarak öğrenim hedeflerine uygun bir biçimde öğrencilerin stajlarını yapmalarının sağlanması gerekmektedir' açıklamasına yer verildi.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız