Siyaset

Bahçeli: "Darbe tehlikesi geçmemiştir"

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, düzenlediği basın toplantısında partisinin Güneydoğu planlarını açıkladı

2 Ekim 2016 Saat: 20:25
Bahçeli: Darbe tehlikesi geçmemiştir
Bahçeli: "Darbe tehlikesi geçmemiştir"

Bahçeli'nin konuşmasından satırbaşları şöyle:

- FETÖ'nün 15 Temmuz ihanet izaman geçsede unutulmayacak. Türkiye büyük bir güce sahiptir. Bu badirenin de üstünden gelinecektir. Devletin bir tarafı doğrulurken, bir tarafı inişe geçmektedir. FETÖ'nün yıprandırmadığı hiçbir kurum yoktur. Türkiye düşmanı çevreler FETÖ ve PKK ile ülkemizin boyun eğmesini istemiştir. PKK, IŞİD, PYD bilinen terör yöntemlerle üstümüze saldırmış, FETÖ ise devlet içerisinde hareket kabiliyetini artırmıştır. Cebinde veya evinde 1 dolar bulunmuş ve block programlarıyla haberleşmişlerdir.
'TÜRKİYE FETÖ'NÜN TORTULARINDAN ARINMALIDIR'

Sözde herkese el uzatmışlar, her alçak plana ise hevesle ortak olmuşlardır. Darbe tehlikesi geçmemiştir. Düşman cephesi hem faal hem de arsızdır. Türkiye, FETÖ'nün tortularından arınmalıdır, bizim desteğimiz tamdır. Yurtta Sulh Konseyi ihanet yapsının kimlerden oluştuğu açıklığa kavuşmuştur. Hukukun üstünlüğü herkes için bağlayıcıdır. Suçun sabit olması için mahkeme kararını beklemek şarttır.
'TERÖRLE MÜCEDELEYİ DESTEKLEYECEĞİZ'

FETÖ davasına dahil edilen Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk Kumpasları'nda yaşanan süreçlerin bir daha yaşanmaması gerekiyor. MHP her zaman halkın yanında ve devletin yanında olacak. Hükümeti terörle mücadelede milli bilinç sürecinde kaldığı süre destekleyeceğiz. Bugün gelinen aşmada maruz kaldığımız tehdit günübirlik savunmalarla geçiştirilemez. MHP her türlü çözüme hazırdır. Tek çözüm PKK'nın tam olarak ortadan kaldırılmasıdır.
'TEDBİR ALINMAZSA TERÖRİZM ÜLKEYİ BİTİRECEK'

Ciddi, köklü, kalıcı tedbirler alınmazsa terörizm ülkeyi bitirecektir. Toplumsal ilerleme yol haritası olarak tacvir edilmiştir. Terörizmle mücadele kösteklenmesi durumunda iç savaşın çıkmasını herkes idrak etmelidir. diğer tedbirlerin de sosyal ve ekonomik başta olmak üzere gecikmeden alınmalıdır. Kürt kökü kardeşlerimizin terörle bağı yoktur. PKK, Kürt kardeşlerimizin temsilcisi değildir. Kürt kardeşlerimiz bizim canımızdır. Bize göre kürt sorunu yoktur. Fakat onların sosyal problemleri haddinden fazladır. İç göç, yolsuzluk, aile hayatını deforme eden sorunlar geliştirilmesi gerektiği yönünde teklifte bulunmuştuk.
'HER DOĞRU ADIMIN YANINDAYIZ'

Bildiğiniz gibi Başbakan Yıldırım, yatırım destek adı altında yatırımları Diyarbakır'dan kamuoyuna açıklamıştı. Yatırım için arazi tahsisi, bölgede üretilen mallara devlet tarafından alınması, işletme desteği, vergi desteği gibi destekler dikkat çekici olmuştur. Bunlar TBMM tarafından görüşülerek yapılan düzenlemeler çerçevesinde hayata geçirilmesi doğrudur. Her doğru adımın yanında olduğumuzun bilinmesini isterim. Öngördüğümüz çözüm önerileri arasında ekonomik, sosyal planlar yer alırken, refah ve devlet bütünlüğü hedeflenmiştir.
MHP'NİN GÜNEYDOĞU RAPORU

Kırsal kesimde yaşayan insanlarımızın refahını arttırmak için köy düzenlemeleri yapılacaktır. Arınma sistemleri sağlıklı hale getirilecektir. Bölgenin her yerinde çalışanlar fabrikalara ortak olacak, yönetime katılacaktır. Pazar imkanlarının geliştirilmesi ile yoksulluk azalacaktır. Vatandaşlar kendi bölgelerini terketmek zorunda kalmayacaktır.
'ABD TERÖR ÖRGÜTÜNE DESTEK VERİRKEN…’

MHP hükümeti terörle mücadele kapsamında destekleyecektir. Bugün Fırat kalkanı harekatının 32. Günündeyiz. ABD’nin ülkemize meydan okur gibi PYD YPG’ye yaptığı silah yardımları muhtemel Rakka ve Musul operasyonuyla ilgili kafa karışıklıkları bizi endişelendirmektedir. ABD terör örgütlerine destek verirken bu kan tutkunu caniler Türkiye’ye saldırmaktadır.
‘TERÖR DAYANILMAZ HAL ALMIŞTIR’

Artık terör dayanılmaz hal almıştır. Türkiye 20 Temmuzdan bu yana tam bir facia yaşamaktadır. 905 evladımızı bir yıllık zaman zarfında şehit verdik. Her gün şehit gelmektedir. Bugün maruz kaldığımız tehlike günü birlik ve fason tedbirlerle geçiştirileme. Artık bu beladan kurtulmanın zamanı gelmiştir.
‘MHP İŞBİRLİĞİNE HAZIRDIR’

Ve MHP her türlü yapıcı iş birliği ve yakın temasa hazırdır. Ciddi köklü ve kalıcı tedbirlerin alınmaması halinde terör Türkiye’yi yutacaktır. Bu sorunun çözülememesi durumunda iç savaş ortamının oluşacağını artık herkesin idrak etmesi gerekmektedir. Silahlı mücadele yanından sosyal ve ekonomik tedbirlerin alınması gerekmektedir.
Soru: MGK’dan OHAL’in uzaması tavsiyesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
15 Temmuz gecesini hatırlayan yaşayan her kim varsa onların huzur ve barışa kavuşması için olağanüstü tedbirlerin alınması yararlıdır ve 3 ay daha uzatılması faydalı olacaktır diye düşünüyoruz.
SORU: KHK’ların AYM’ye CHP tarafından taşınması ve yeni anayasa hakkında ne diyeceksiniz?
CHP’nin işi kendisinindir. En tabii hakkıdır. Mini anaysa için 7 maddede anlaşma sağlanmıştır. 3-4 madde üzerinde bir tercihe ya da tedbire gerek kılınmıştır. Bir görüş birliğine varılırsa 1 eklimde açılacak meclis döneminde bu konular gündeme gelebilir.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız