Güncel

Başiskele’de İşler Dijital İşler

"Yeni Nesil Belediyecilik" anlayışıyla teknolojiye ve inovasyona büyük önem veren Başiskele Belediyesi, dijital ortama taşıdığı hizmetlerini kamuoyuna tanıtarak Kocaeli’nin ilk dijitalleşen belediyesi oldu.

29 Haziran 2022 Saat: 16:29
Başiskele’de İşler Dijital İşler
Başiskele’de İşler Dijital İşler

 

 

Başiskele Belediyesi Dijital Dönüşüm Tanıtım Toplantısı, Başiskele Sahili’nde yer alan TRYP By Wyndham Otel'de (Lastik İş Otel) gerçekleştirildi. Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, mahalle odaları, meslek odaları ve yönetimleri, ilgili meslek grupları,  Kocaeli Üniversitesi Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Oğuzhan Urhan, belediye çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

BAŞKAN ÖZLÜ: “BELEDİYEYE GELMEDEN BELEDİYECİLİK MÜMKÜN”

 

Sunuculuğunu Teknoloji Yazarı Ahmet Can’ın yaptığı toplantıda Başiskele Belediyesi'nin Dijital Dönüşümü'nü Belediye Başkanı M. Yasin Özlü hazırladığı etkili bir sunum ile kamuoyuna anlattı.

 

Sürekli değişen ve gelişen teknoloji, giderek büyüyen dijital kültür gerçeği ve hızla yükselen beklentilerin karşılanması gerekliliğiyle dijital dönüşümün belediyecilikte kaçınılmaz hale geldiğini söyleyen Başkan M. Yasin Özlü, “21. yüzyılın dijital çağında teknolojinin hızla ilerleyişiyle birlikte, büyük veri, siber sistemler, yapay zekâ, öğrenen robotlar ve sanal gerçeklik gibi gelişmeler, dijital dönüşüm sürecini kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu gelişmeler yerel yönetimleri; vatandaş taleplerini karşılarken daha hızlı, daha kolay, daha şeffaf, daha hesap verilebilir, daha katılımcı ve daha demokratik olma noktalarında değişime zorlamıştır.  Bu değişim, yerel yönetimlerin dönüşümünü hızlandırırken, yerel hizmet anlayışında yeni ufuklar açıyor. Böylece hizmet kalitesinin artmasını sağlıyor. Aynı zamanda vatandaşın, hizmete daha kolay erişmesine imkân sunarak, hizmet maliyetlerinin de düşmesine ciddi katkı sağlıyor.” dedi.

 

“BİR HAYALİMİZ VAR”

 

Başiskele’de dijital dönüşüm ile gerçekleştirebilecekleri çok büyük bir hayallerinin olduğunu söyleyen Başkan M. Yasin Özlü, “Bizim bir hayalimiz var. Belediyelerin dijital uygulamalarla hizmet sunumunun ötesinde ‘Yeni Nesil Bir Dijital Belediyecilik Modeli’. Vatandaşlarımıza daha hızlı çözümler üreten, daha faydalı, daha interaktif ve sistemli bir belediye hayalimizi gerçekleştirmek için dijital dönüşümümüzü başlattık.” diye konuştu.

 

“GELECEK ONU TASARLAYANA AİTTİR”

 

Neden dijital dönüşüme ihtiyaç duyduklarını da anlatan M. Yasin Özlü, “Cemil Meriç ne güzel ifade etmiş ‘Bilgi, sonu gelmeyecek olan bir fetihtir.’ Artık bilgiye ulaşmak

eskisinden daha kolay; ancak sorun! Hangi bilginin hangi kaynaktan geldiği ve ne kadar doğru olduğu hep bir muamma. Bilgiyi doğru yönetebilirseniz Fatih olursunuz; yönetemez kayıtsız kalırsanız muhtemelen tarih olursunuz. Gelecek onu tasarlayana aittir. Bu noktada gençlerimize de güveniyor ve kardeşlerimizi geleceğe hazırlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

“EMEK YOĞUN İŞLERDEN AKIL TERİ İŞLERE GEÇİYORUZ”

 

Dijital Dönüşüm ile birlikte akıl teri işlere yoğunlaşacaklarını vurgulayan Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü konuşmasını şöyle devam ettirdi:

 

“Emek yoğun alın terinden, emek yoğun akıl terine doğru bir dönüşüm yaşanıyor. Bu gençleri yarının sahipleri için biz dijital dönüşümü değiştiriyoruz. Belediyemizin iş yapma biçimlerini vatandaş odaklı bir yönteme çeviriyoruz. Kendi yapay zekâmızın altlığını oluşturuyoruz. 8 hizmet başlığında çalışma yaptık. Birinci başlığımız iş sürecinin yönetimi ile 21 müdürlüğümüzün çalışmasını modelledik. İşleri yavaşlatan adımları ortadan kaldırdık. Vatandaşın hizmetlere en şeffaf şekilde ulaşacağı bir süreç yarattık.”

 

“BELEDİYEYE GİTMEYE GEREK YOK”

 

“Hizmet standartlarımızı sahaya daha iyi yansıtıyoruz. İkincisi e-ruhsat, e-çap. Mart ayından bu yana e-ruhsatı kullanıyoruz. Tüm süreç dijital ortamda yapılıyor. Vatandaşlar hiç belediyeye gelmeden çap belgelerini ve ruhsatlarını hızlı bir şekilde alabilecekler. Üçüncü başlık e-askı. Askıda bekleyen imar uygulamaları ile ilgili vatandaş belediyeye gelmeden bilgi alıyor ve varsı itiraz edebilecek. Dördüncü başlığımız e-ekspertiz dijital arşiv. Vatandaşlarımız istedikleri zaman e-ekspertiz arşive ulaşabilecek.”

 

HEM SAHADA HEM MASADA HIZLI İŞLER

 

“Saha operasyon yönetimi sistemimiz ile belediye hizmetlerimizin iş verimliliği daha fazla artacak. Kent genelinde Fen İşleri, Park Bahçeler ve Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimizin nerede, ne zaman ve nasıl işler yaptığını görebileceğiz. Saha personellerimizin önüne hemen ellerindeki tabletlere düşecek ve gerekli iyileştirmeleri yapıyor. Altıncı başlığımız hızlı işler merkezi. Standart çözüm masalarından çok daha farklı. Yeni bir halkla ilişkiler alanı. Buraya gelen vatandaş hemen ilgili uzmanla görüşüp işini hemen halledebiliyor. Bu çalışma ile bir sorunun çözümü çok daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşturuluyor hale geldi.”

  

“TÜM BAŞVURULAR ARTIK E-BAŞVURUDA

 

“Yedinci başlığımız e-başvuru. Tüm platformlarımızın başvurularını buradan alabiliyoruz. Buradan yapılan başvurularla istatistiklerimizi hemen oluşturuyoruz. Sekizinci hizmet ise dijital kütüphanemiz. Barbaros Mahallesinde açtığımız kütüphanede 25 bin e-kitap bulunuyor. Türkiye’nin her yerinden üyelik alıyoruz. Herkes internetin olduğu yerde bizim kütüphanemizden yararlanabilecek. Bu çalışmalar iki yıldır devam ediyor. Bundan sonrada devam edecek. Başiskele’yi dijital belediyecilik alanında Türkiye’nin öncüsü yapacağız.”

 

“HEDEFİMİZ 2023’ÜN ÜÇÜNCÜ ÇEYREĞİNE KADAR TAMAMEN DİJİTALLEŞMEK”

 

Başiskele Belediyesi’ni dijitalleşmede öncü belediye yapmak için kendilerine bir hedef koyduklarını söyleyen Başkan Özlü, “Vatandaşlarımıza daha hızlı ve kolay hizmetler sunabilmek için 88 hizmetimizin 36’sını dijitalleştirdik. Burada size anlattıklarımız tamamlamış olduklarımız. Hedefimiz 2023’ün üçüncü çeyreğine kadar tüm işlemleri dijitalleştirmek. Bugün burada sizleri kendimize şahit kıldık. Başiskele Belediyesini öncü belediye yapma hedefimiz var. Bu hedefe yürürken bunu sizin desteğiniz ile yapacağız.” dedi.

 

“BADİ’Yİ GÖRDÜĞÜNÜZ YERDE İŞİNİZ DİJİTAL OLACAK”

 

Başkan Özlü konuşmasının sonunda Başiskele Dijital Dönüşüm Maskotu BADİ’yi de kamuoyuna tanıttı. M. Yasin Özlü, “BADİ’yi gördüğünüz yerde işiniz dijital olacak. Daha da kolaylaşacak.” dedi.

 

 

Başkan Özlü’nün etkili sunumu sonrası kürsüye çıkan Kocaeli Üniversitesi Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Oğuzhan Urhan da akıllı şehircilikte yeni trendler ve Başiskele Belediyesi’nde yeni yapılacak dijital uygulamaları içeren bir sunum yaptı.  

 

Kocaeli’nin bilim, teknoloji ve dijitalleşmenin başkenti olduğunu söyleyen Prof. Dr. Oğuzhan Urhan, “Başiskele içinde üniversitenin teknoparkı olan bir ilçe olması açısından büyük şansa sahip. Dijital ikiz çalışmasına geçmek çok maliyetli bir çalışma. Başiskele Belediyesi 8 başlık ile çalışmaya başlamasıyla birlikte aslında Dijital ikizin ilk adımını atmış oldu. Açık veri platformu ile kent için tüm verileri açık hale getirebilirsiniz. Bu belediyeyi şeffaflaştıracak bir yandan da vatandaşlar için büyük kolaylık sağlayacak.” dedi.

 

Urhan, “Dijital dönüşüm çok zor bir süreç. Tüm iş süreçlerini analiz ederek sadeleştirmeniz gerekiyor. Süreçleri yalınlaştırmadan dijitalleştirirseniz, işler dijital olarak yapılmaz hale gelir. Bu nedenle Başiskele Belediyesi işlerini öncelikle yalınlaştırmış.” diye konuştu.

 

YAŞAR ÇAKMAK’TAN BAŞKAN ÖZLÜ VE EKİBİNE TEBRİK

 

Daha sonra kürsüye çıkan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, “Başlayan dijital çağda Türkiye en öndeki ülkelerden bir tanesi. Türkiye dünya ile yarışıyor, bunu herkes görüyor. Belediyelerimiz de bunu görüyoruz. İşte Başiskele Belediyesinde yapılan iş ortada. Buradaki uygulamalarla en pahalı şeyi kazanıyoruz. Başkanımız M. Yasin Özlü’yü ve ekibini dijital dönüşüm çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, güzel ve dijital işlerinde kolaylıklar diliyorum.” dedi.

 

Programın sonunda Başkan M. Yasin Özlü tarafından Oğuzhan Urhan ve Ahmet Can’a Başiskele Kadın El Emeği Mağazası’ndan (BAŞKEM) el emeği göz nuru tablolar takdim edildi.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız