Güncel

Başkan Bıyık, Cemevi’nde canlarla iftar açtı

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Muharrem ayı dolayısıyla Darıca Cemevi’nde düzenlenen iftar yemeğine katılarak Alevi vatandaşlarla birlikte oruç açtı.

9 Ağustos 2022 Saat: 14:35
Başkan Bıyık, Cemevi’nde canlarla iftar açtı
Başkan Bıyık, Cemevi’nde canlarla iftar açtı

Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve Darıca Kaymakamı Yüksel Kara ile birlikte Darıca Anadolu Kültür Görgü ve Cemevi Derneğinin düzenlediği iftar yemeğine katıldı. Kocaeli Müftüsü Sinan Cihan ve Darıca İlçe Müftüsü Zeynel Abidin Çınar’ın da eşlik ettiği iftar programında birlik beraberlik mesajları verildi. Vali Yavuz ve Başkan Muzaffer Bıyık ile beraberindeki heyet Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitlerinin mateminin tutulduğu Muharrem ayında oruç tutan alevi vatandaşlar ile oruç açtılar.

BIYIK: “HER ZAMAN BİR VE BERABERİZ”

Darıca Belediye Başkanı Başkan Muzaffer Bıyık, yaptığı konuşmada kardeşlik, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Başkan Muzaffer Bıyık, “Muharrem ayı, içinde Ehlibeyt’e muhabbet besleyen tüm Müslümanlar açısından birçok ortak duyguyu barındırıyor. Sevgili Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin ile birlikte Ehli Beyt’ten 72 Müslümanın şehit olduğu Kerbela, tüm İslam âleminde olduğu gibi milletimizin de derin ve ortak acısıdır. Muharrem ayının içinde bulunduğumuz şu günlerin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Bu günler bizim birlik ve beraberlik içinde olmamız gereken en özel günlerdir. Matem ve yasımızı birlikte yaşıyoruz ve lokmamızı hep birlikte paylaşıyoruz. Ülkemizde birlik ve beraberliğin en büyük göstergesi budur. Muharrem ayında tuttuğumuz oruçlarımızın kabul olmasını diliyorum” dedi.

VALİ YAVUZ: “BİRLİĞİMİZ DAİM OLSUN”

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ise yaptığı selamlama konuşmasında “Hz. Peygamberimizin sevgili torunu Hz. Ali Efendimizin evladı Hz. Hüseyin’in şehit edilmesinin yıl dönümünde Hz. Hüseyin ve şehitlerimizin tamamını bir kez daha rahmetle yâd ediyorum. Bu katliamı gerçekleştirenlerin de yine bütün İslam alemi ve milletimiz de elbette yaptığı bu zulmü her daim kınamaya ve bu zulmün karşısında durmaya devam ediyor. Sizleri samimiyetle seviyoruz ve sizin sorunlarınızı, ihtiyaçlarınızı kendi ihtiyaç ve sorunlarımız olarak kabul ediyoruz. Bu anlayışı hep beraber yansıtacağız. Bir sıkıntınız olduğunda her zaman bekliyoruz. Bir kez daha oruçlarınız kabul olsun, Rabbim birliğimizi beraberliğimiz daim eylesin” dedi.

Konuşmaların ardından Cemevi Dedesi Veysel Dal'ın yaptığı dua sonrasında iftarlar açıldı, yemekler yendi. İftar sonrası Alevi vatandaşlarla çay sohbetinde de bir araya gelen Başkan Muzaffer Bıyık ve Vali Yavuz, Alevilerin taleplerini de dinledi.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız