Güncel

Bisiklet çetesi bu şekilde görüntülendi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılında faaliyete geçirdiği Kocaeli Akıllı Bisiklet Sistemi “KOBİS” 12 ilçede hizmet veriyor.

10 Mayıs 2022 Saat: 21:17
Bisiklet çetesi bu şekilde görüntülendi
Bisiklet çetesi bu şekilde görüntülendi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılında faaliyete geçirdiği Kocaeli Akıllı Bisiklet Sistemi “KOBİS” 12 ilçede hizmet veriyor.

73 istasyon, 864 adet akıllı park ünitesi ve 520 akıllı bisikletten oluşan KOBİS’in üye sayısı ise yakın bir zamanda 200 bine ulaştı.Kent içi erişimi kolaylaştırmak, toplu taşıma sistemlerini besleyici nitelikte ara imkânlar oluşturmak, çevresel ve sürdürülebilir bir ulaşım aracının kullanılmasını özendirmek için kurulan Kocaeli Akıllı Bisiklet Sistemi “KOBİS” 12 ilçeye de yayıldı. KOBİS toplamda 73 adet akıllı bisiklet istasyonu, 864 Adet akıllı park ünitesi ve 520 akıllı bisiklet ile hizmet veriyor. Ancak son zamanlarda, istasyonlardaki bisikletler bir bir kaybolup, ıssız ve tenha yerlere bırakılmaya başlandı. Olayların ardı arkası kesilmeyince, belediyesi istasyonları yakın takibe aldı.

AYNI KİŞİLER

Ancak yapılan araştırmalar sonucu, istasyonlara yakın güvenlik kameralarından kaybolan bisikletlerin sorumlusunun, istasyondaki zaafı tespit eden bir çete olduğu belirlendi. Kameraları tek tek inceleyen ekipler, aynı kişilerin sürekli bisiklet istasyonlarına giderek bisikletleri yokladığını ve sağlam park edilmeyen bisikletleri alarak kullandıktan sonra ıssız yerlerde bıraktığını belirledi. Kaybolan bisikletler ile ilgili tespiti yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, konuyu sosyal medyada şu ifadeler ile paylaştı.."Değerli Kocaeliler, Kobis bisikletlerimizi kullandıktan sonra lütfen turnikelerde yerine oturup oturmadığını kontrol ediniz. Görüntülerde olduğu gibi kötü niyetli kişiler bisikletleri alarak zarar vermektedir. Parklanma sistemsel olarak tamamlanmadığı için sizin tarafınızdan kullanılmaya devam ettiği kaydedilmektedir. “dedi.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız