Güncel

Büyükderbent Tren İstasyonu Yeniden

Büyükderbent Tren İstasyonu Yeniden

11 Mart 2022 Saat: 18:49
Büyükderbent Tren İstasyonu Yeniden
Büyükderbent Tren İstasyonu Yeniden

 

Vali Seddar Yavuz, 1800’lü yıllardan itibaren bölge halkına hizmet veren, Yüksek Hızlı Tren Projesi ve Köseköy-Pamukova arasında yapılan sinyalizasyon çalışmaları nedeniyle kapalı olan Tarihi Büyükderbent Tren İstasyonunun yeniden hizmete açılış törenine katıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’nun telefon ile katıldığı açılış törenine, Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kartepe Kaymakamı Altuğ Çağlar, Kartepe Belediye Başkanı Av. Mustafa Kocaman, TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, TCDD Alt Yapı Bölge Müdürü Necmettin Acar, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören; Kartepe Belediye Başkanı Av. Mustafa Kocaman, TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker’in konuşmalarıyla devam etti.

Bölgemizin ulaşım ve turizmine önemli katkılar sunacak tarihi Büyükderbent Tren İstasyonun açılışında bulunmanın verdiği mutluluğu ifade ederek sözlerine başlayan Vali Yavuz, şunları kaydetti: “Değerli katılımcılar, kıymetli hemşehrilerim, Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte ülkemizi demir ağlarla ördük diyorduk. Bu dönemde de ülkemizi hızlı tren ağlarıyla ördük demek çok yerinde olacaktır. Dolayısıyla hepimizin hayalleri bir bir gerçekleşiyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti yaptığı hızlı tren ağlarıyla ulaşımda devrim gerçekleştiriyor. Bir kez daha yüzümüzün akı Devlet Demir Yolları teşkilatımızı tebrik ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” diyerek, istasyonun hayırlı olması temennilerinde bulundu.

8 Bin Yolcumuz Bu Hattan Faydalanacak

Törene telefon bağlantısıyla katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu, yeniden hizmete açılan tarihi Büyükderbent Tren İstasyonu hakkında şunları söyledi: “Trenimizin Tarihi Büyükderbent Tren İstasyonu açılışında fiziken bulunmasam da her daim sizlerleyim. Hazırlık aşamasından, istasyon ve peronun tadilatına kadar emeği geçen tüm arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum. İstanbul- Adapazarı-İstanbul arasında sefer yapan Adapazarı bölgesel yolcu trenlerimiz bugünden itibaren Kocaeli Kartepe ilçesinde bulunan Tarihi Büyükderbent Tren İstasyonunda durarak yöre halkımıza hizmet vermeye başlıyor. İstasyonumuzun açılmasıyla birlikte aylık ortalama 8 bin yolcumuz bu hattan faydalanacak. Açılışı yapılan bu istasyonla birlikte bölgenin kültür ve turizmine önemli katkılar sağlayacağız. Bakanlığımız olarak ülkemizin demiryolu ağını örmeye devam ediyoruz. Bu çalışmalarımızla demiryollarımızı en çok yatırım yapılan ulaşım yolu haline getirdik. Bölgemizin, coğrafi konumumuzun sağladığı avantajla doğu-batı hattında ipek demiryolu, orta koridor üzerinde yük ve yolcu taşımacılığında bölgesinde lider bir ülke konumuna geldik. Bu altyapıyı arttırarak devam edeceğiz. Kısa vadede 12 bin 800 kilometre olan demiryolu ağımızı 14 bin 550 kilometreye çıkartıyoruz. Bugün açılışa katılan Sayın Valimize, Milletvekilimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, bütün katılımcılara ve demiryolu çalışanlarına tekrar saygılarımı selamlarımı iletiyorum. Tarihi Büyükderbent Tren İstasyonumuzun memleketimize, Kocaeli’ye, Kartepe’ye ve bölgesine hayırlı uğurlu olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, sağ olun var olun.” dedi.

Adapazarı yönünden gelen ve yeniden hizmete açılan Tarihi Büyükderbent Tren İstasyonu’nda duran 12607 sefer sayılı Banliyö Trenine binen Vali Yavuz ve beraberindeki protokol üyeleri İzmit Tren İstasyonuna kadar yolculuk gerçekleştirdiler.

1800’lü yıllardan itibaren bölge halkına hizmet veren, 2014 yılında yapımına başlanan ve 3 yıl devam eden Yüksek Hızlı Tren Projesi sonrasında tekrar hizmete alınan, 2019 yılında Köseköy-Pamukova arasında yapılan sinyalizasyon çalışmaları nedeniyle tekrar kapatılan Tarihi Büyükderbent Tren İstasyonunda, Adapazarı - Gebze arasında günde karşılıklı olarak 5’er sefer yapacak Banliyö Trenleri durarak bölge halkına hizmet vermeye devam edecek.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız