Güncel

Derince Belediyesi’nden Tarıma Bir Destek Daha

Derince Belediyesi’nin ilçede tarımsal kalkınma faaliyetlerine desteği sürüyor. Başkan Aygün yönetiminde hayata geçen Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Yönetimi projesi kapsamında hazırlanan kompost gübrelerin dağıtımına başlandı

23 Ağustos 2022 Saat: 13:26
Derince Belediyesi’nden Tarıma Bir Destek Daha
Derince Belediyesi’nden Tarıma Bir Destek Daha

 

 

250 Ton Gıda Atığı Toplandı

Türkiye’nin farklı illerinde uygulanan Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Yönetimi Projesi geçtiğimiz yıl itibariyla kentimizde de hayata geçmişti. AK Parti Kocaeli Milletvekilli Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun öncülüğünde başlatılan projenin 2021 yılı Ekim ayı içerisinde gerçekleşen tanıtım toplantısına katılan Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, ilçe genelinde projenin startını vermişti. 11 Ekim tarihi itibariyle çalışmaların başladığı Derince’de bugüne kadar geçen yaklaşık on aylık süreçte pazarlardan toplanan yaklaşık 250 ton gıda atığının komposta dönüşümü için gerekli işlemler yapıldı.

 

Kent Meydanı ve Kapalı Pazar

Biyobozunur Atık Yönetimi projesi kapsamında Derince Belediyesi ekipleri her gün ilçede kurulan pazarlardan organik gıda atıklarını toplayarak, kompost gübreye dönüşümü için ayrıştırıyor. Daha sonra hazırlanan bir bölgede serilerek beklemeye alınan kompostların rutin olarak karıştırılıp havalandırma işlemi ile ısı düzeyleri kontrol altında tutuluyor. Atıklar olgunlaşıp kompost gübre haline gelince onarıcı olarak yeniden toprağa kazandırılıyor. Bu işlemlerin ardından hazırlanan kompost gübrelerin ise paketlenerek dağıtımına başlandı. İlk olarak Derince Kent Meydanı’nda tanıtım amaçlı olarak vatandaşlara dağıtılan kompostların bu kez pazartesi günü Yenikent Mahallesi’nde kurulan Kapalı Pazar’da dağıtımı gerçekleşti.

 

3 Ton Kompost Gübre Dağıtıldı

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün de kompost dağıtımına katılarak, burada vatandaşlarla bir araya geldi. Proje kapsamında atıkların olgunlaşıp kompost gübre haline gelmesiyle onarıcı olarak yeniden toprağa kazandırıldığını ifade eden Başkan Aygün,  “Topladığımız ürünlerden oluşan zengin kompost gübremizle hem gıda israfının önüne geçiyor hem de tarlalarımızı bereketlendiriyoruz” dedi. Derince Belediyesi’nin tarımsal faaliyetleri destekleme maksadıyla hayata geçirdiği Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Yönetimi Projesi kapsamında ilk etapta yapılan çalışma ile Kent Meydanı ve Yenikent Kapalı Pazar’da yaklaşık 3 ton kompost gübre vatandaşlara dağıtıldı.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız