Güncel

Dilovası; demokrasi nöbetindeydi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü tüm yurtta olduğu gibi Dilovası'nda da çeşitli törenlerle anıldı.

16 Temmuz 2022 Saat: 20:15
Dilovası; demokrasi nöbetindeydi
Dilovası; demokrasi nöbetindeydi

 

2016 yılının 15 Temmuz akşamı, FETÖ terör örgütü tarafından başlatılan hain darbe girişimine karşı koyarak, korkusuzca canını feda eden 251 şehit Dilovası Belediyesi önünde gerçekleşen çeşitli etkinliklerle anıldı.  

ŞEHİTLİK ZİYARET EDİLDİ 

Dilovası Kaymakamlığı ve Dilovası Belediyesi'nin düzenlediği anma etkinlikleri kapsamında ilk olarak Diliskelesi Mahallesi'ndeki Şehit kabirleri ziyaret edilerek, Dilovası Müftüsü Recep Apaydın tarafından Kuran tilaveti ile dualar okundu ve karanfiller bırakıldı. Ardından Dilovası Merkez Camii’nde Cuma namazı öncesi şehitler için mevlid okutuldu. 

DİLOVALILAR NÖBETTE BULUŞTU  

Dilovası Belediyesi önünde 15 Temmuz gecesine ait fotoğraf sergisi açılarak, hafızlar tazelendi. Belediye önünde ki anma etkinliklerine Dilovası Kaymakamı Dr. Metin Kubilay, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, İlçe Emniyet Müdürü Turgut Yazar, İlçe Jandarma Komutanı Said Arı, AK Parti Dilovası İlçe Başkanı İlhan Yıldırım, MHP İlçe Başkanı Ali Demiray, kurum müdürleri, Belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.  

KUBİLAY VE ŞAYİR GÜNÜN ÖNEMİNE DEĞİNDİ 

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan programda, Dilovası Müftüsü Recep Apaydın’ın şehitler için kuran tilaveti ve dualar okumasının ardından Dilovası Kaymakamı Dr. Metin Kubilay ve Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir günün önemini anlatan birer konuşma yaptılar.  

15 TEMMUZ KIRILMA NOKTASIYDI 

Programın açılış konuşmasını yapan Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, “Bin yıldır her karışını şehit kanlarıyla suladığımız bu Aziz toprakların vatanımız haline gelmesi ve kalması için verdiğimiz mücadelelerde yer alan gazilerimizi minnetle yâd ediyorum. 15 Temmuz asla sıradan bir darbe girişimi değildir, arkasında çok büyük hesapların olduğu, gerçekleştiğinde ülke ve millet olarak bambaşka mecralara sürükleneceğimiz tarihi bir kırılma noktasıdır. 15 Temmuz gecesi yaşanan kahramanlık destanında yaşanan şanlı mücadele, tarihte gösterdiğimiz onurlu ve şerefli duruşun bugüne tezahürüdür. 

TÜRK MİLLETİNİN ZAFERİ 

Her kim; 15 Temmuz’u küçümsemeye, önemsizleştirmeye, itibarsızlaştırmaya, karikatürleştirmeye çalışıyorsa, bilin ki; amacı işte bu derin tarihi anlamı gölgelemek, gözlerden kaçırmaktır. 15 Temmuz; Hainlere en büyük darbeyi indirerek bozguna uğratan Ömer HALİSDEMİR’ in zaferidir.  

Bu zafer; dünyaya gazetecilik dersi veren Hande FIRAT’ ın zaferidir. Bu zafer; dünyaya en onurlu reklamı yapan Erol OLÇAK’ ın zaferidir. Bu zafer; çocuğunu evde bırakıp demokrasi mücadelesine katılan annenin zaferidir. Bu zafer; tanka meydan okuyanların zaferidir. Bu zafer ölmekten değil, abdestsiz ölmekten korkup; süs havuzlarından abdest alıp kurşuna koşan halkımızın zaferidir. Bu zafer; şehit düşerken, bayrağımızı elinden düşürmeyen asil milletimizin zaferidir. Bu zafer; halka “KORKU ASLA !!! Allah bizimle beraberdir hep beraber meydanlara” diyen muzafferin zaferidir. Bu zafer; Türk milletinin zaferidir!  

15 TEMMUZ HAFIZALARDA KALMALI 

Dünyada; milletleri millet yaptığı düşünülen destanlara baktığımızda, çoğunun konu ve hacim olarak 15 Temmuz’un gerisinde olduğunu görürüz. Bazen tek bir kahraman koskoca bir milletin kaderini değiştirir. 15 Temmuz’da ülkemizde dört bir yanında milyonlarca kahraman ortaya çıkmış ve kendileriyle birlikte tüm milletin geleceğine damga vurmuştur. 15 Temmuz; Tıpkı; Çanakkale zaferimiz gibi sürekli hafıza da kayıt altında durmalı. Sizler; burada meydanlara çıkarak yüksek sesle iradenizi ortaya koydunuz. Cennet vatanımızın her köşesinde insanlar canlarını siper ederek, iradelerini ortaya koydular.  

TÜRKİYE’Yİ SÖMÜRGELEŞTİRMEK İSTEDİLER! 

Türkiye 1950'li yıllardan itibaren hep devlet dışı, devlete sızdırılmış bir gizli güç tarafından kontrol edilmek istendi. Darbelerin arkasında bu akıl var! siyasi istikrarsızlıkların arkasında da bu akıl var! ekonomik istikrarsızlıklarında arkasında bu akıl var! Bu güç, Türkiye asla büyümesin diyor. Kendi kararlarını kendi vermesin, Türkiye batının emrinde bir ülke olsun istiyor. Unutmayın! 15 Temmuz'da; Terör örgütleri üzerinden Türkiye'ye küresel ölçekte savaş açıp, bu milletin elinden milli bağımsızlığımızı almak istediler. Türkiye'yi sömürgeleştirmek istediler. 15 Temmuz'u iyi anlamak zorundayız. FETÖ, 70 yıldır bu ülkede faaliyet gösteriyor. Güvenlik ve yargı bürokrasisindeki etkinliğini biliyoruz. 17-25 Aralık sürecinden sonra hükümetimiz tarafından; güvenlik ve yargı bürokrasisinde dönüşüm yapılmasaydı Allah muhafaza; 15 Temmuz anahtar teslimiydi. Türkiye gerek coğrafi ve stratejik konumu, gerekse kültürel ve tarihi birikimiyle dünya arenasının merkezinde yer alıyor. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın sürekli dile getirdiği gibi Tek vatan, tek bayrak, tek millet, tek devlet düsturu ile halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi. 

15 TEMMUZ BÜYÜK KAHRAMANLIK DESTANIDIR 

Başkan Şayir’in ardından konuşan Dilovası Kaymakamı Dr. Metin Kubilay ise yaptığı konuşmasında; “Ülkemiz 15 Temmuz 2016’da tarihinin en kanlı ihanet girişimlerinden birine maruz kalmıştır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin içine sızan vatan haini, millet düşmanı FETÖ’çü teröristler devletimizin ve milletimizin kendilerine emanet ettikleri silahları milletimize karşı kullanarak milli iradeyi gasp etmeye ve ülkemizi teslim almaya teşebbüs etmişlerdir. TBMM veüzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesi başta olmak üzere birçok kamu kurumu bu vatan hainleri tarafından bombalanmış ve ağır ateş altına alınmıştır. Ancak Milli İradeye bağlı aziz milletimiz açılan ateşlere ve atılan bombalara rağmen meydanı bu alçak FETÖ’cü hainlere bırakmamış, canları pahasına ülkesine, iradesine ve bayrağına sahip çıkmıştır. 15 Temmuz akşamı aziz milletimiz büyük bir kahramanlık destanı yazmış ve istikbalimize sahip çıkmışlardır. 

FETÖ’YÜ LANETLİYORUM  

15 Temmuz hain darbe girişimi Sn. Cumhurbaşkanımızın dirayeti ve eşsiz liderliği, hükümetimizin kararlı tutumu, aziz şehitlerimizin mübarek kanları, kahraman gazilerimizin fedakarlıkları ile püskürtülmüştür. Yüce Türk milletimiz tek yürek olduğunda yenilmeyeceğini tüm dünyaya göstererek unutulmaz bir ders vermiştir. 15 Temmuz kahramanlık destanı ülkemizin ikinci kurtuluş mücadelesinin adıdır. Alçak darbe teşebbüsünde bulunan vatan haini, millet düşmanı FETÖ’cü hainleri bir kez daha lanetliyorum.  

ŞEHİTLERİMİZİ YAD EDİYORUM 

Aziz milletimizin, asker üniforması giymiş bu teröristler karşısında gösterdiği şanlı direniş asla unutulmayacak, nesiller boyu bir ibret vesikası olarak anlatılacaktır. Bu duygu ve düşünceler ile 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüzde bir kez daha vatanımız, bayrağımız ve milletimiz uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet minnet ve saygıyla anıyorum.”dedi.  

GEÇ SAATLERE KADAR NÖBET TUTTULAR  

Konuşmaların ardından devam eden programda günün anlam ve önemini anlatan sinevizyon gösterisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması dinlenirken daha sonra 15 Temmuz gecesi yaşananlar ve öncesine dayalı anlatımı ile gazeteci yazar Yakup Köse konuşma yaptı. Mevlidhan Mustafa Kaya’nın ardından ezgi ve tasavvuf sanatçı Umut Mürare kısa bir konser verdi. Gece ise camilerden sela sesleri yankılanırken, Dilovası Belediyesi önünde toplanan yüzlerce vatandaş, gece geç saatlere kadar nöbet tutarak 15 Temmuz'u andılar. 

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız