Güncel

Diriliş Dergisi ve Sezai Karakoç Sempozyumu tamamladı

Gölcük Belediyesi tarafından Türk edebiyat dünyasına sunduğu “4. Miras” niteliğindeki Diriliş Dergisi ve Sezai Karakoç Sempozyumu, 31 akademisyenin birbirinden değerli bildirileri ile sona erdi.

10 Haziran 2022 Saat: 17:05
Diriliş Dergisi ve Sezai Karakoç Sempozyumu tamamladı
Diriliş Dergisi ve Sezai Karakoç Sempozyumu tamamladı

 

Gölcük Belediyesi, edebiyat sempozyumları serisinin dördüncüsü olan; geçen yıl vefat eden düşünce ve Türk edebiyatının önemli ismi merhum Sezai Karakoç’un hatırasına atfen düzenlediği Diriliş Dergisi ve Sezai Karakoç Sempozyumu’nu tamamladı. Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nda düzenlenen sempozyuma özellikle gençler ve edebiyat tutkunları yoğun ilgi gösterdi. İki gün süren, açılış konuşmasını Diyarbakır Milletvekili önceki dönem Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehmet Mehdi Eker’in yaptığı sempozyumda; birbirinden değerli akademisyenler, edebiyat tutkunları ile bir araya geldiler.

 

KARAKOÇ’UN EDEBİ HATIRALARI BİLDİRİLERLE ANLATILDI

Türk Dili ve Edebiyatı - Servet-i Fünûn Sempozyumu, ‘Sırat-ı Müstakîm - Sebilürreşat ve Mehmet Akif Sempozyumu, 100.yılında Dergah Mecmuası Sempozyumu’nu düzenleyerek sunulan bildirileri 3 kitap halinde yayınlayan Gölcük Belediyesi, bir sempozyumu da edebiyat dünyasına armağan etti. İki gün boyunca 31 akademisyenin 7 ayrı oturumda birbirinden değerli bildirileri sunarak; Karakoç’un edebiyat anlayışı, Türk edebiyatına verdiği katkılar ile Diriliş dergisine hayat veren ‘Diriliş’ düşüncesi hakkında bilgiler paylaşıldı.

 

GÖLCÜK’TEN EDEBİYAT DÜNYASINA DÖRDÜNCÜ MİRAS

Merhum Sezai Karakoç’un edebiyat anlayışı ile Diriliş Dergisi’nin ele alınacağı sempozyumda; 31 akademisyen bildiri sundular. Türk edebiyat dünyasına edebi bir miras olarak tamamlanan sempozyum, sunulan bildirilerin kitap haline getirilmesiyle gelecek nesillere aktarılacak. Daha önce üç sempozyumu kitap halinde yayınlayan Gölcük Belediyesi; önemli bir yayını daha Türk Edebiyatına kazandıracak.

 

BİRBİRİNDEN DEĞERLİ 31 BİLDİRİ SEMPOZYUMA TAŞINDI

İki gün süren sempozyumun başkanlığını Prof. Dr. Hayati Develi’nin yaptığı 1. oturumda; Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Fatih Andı, “Edebiyatımızda bir ‘Diriliş Topluluğu’ Var mı?”, Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu, “Bir Okul Olarak Diriliş Dergisi”, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zeki Taştan, “Uyanış, Yenidendoğuş, Gelişme ve Devrim Kavramları Etrafında Diriliş’i Anlamak” konulu bildirileri sundular.

 

ÖNEMLİ BİLGİLER AKTARDILAR

İlk günün ikinci oturumunda ise Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nden Prof. Dr. Musa Duman oturum başkanlığında; Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Mesut Koçak, “Estetik Genleşme: Diriliş Dergisindeki Kelime Tercihleri Etrafında Sezai Karakoç Düşüncesinin ve Estetiğinin Boyutları”, Sakarya Üniversitesi’nden Doç. Dr. Muhammed Hüküm, “Diriliş Dergisi'ne Yansıyan Yönleri ile Toplumsal Arka Plan Kültürü”, Marmara Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Şaban Bıyıklı, “Diriliş Dergisinde Tarih Tasavvuru”, Batman Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mahfuz Zariç, “Sezai Karakoç'un Eserlerinde Atıfta Bulunulan Ayet ve Hadisler ile Diriliş Dergisinde Tasavvufî Mevzular” bildirileri ile önemli bilgiler aktardılar.

 

KARAKOÇ HAKKINDAKİ BİLGİLERİ DİNLEYİCİLERLE PAYLAŞTILAR

Günün üçüncü ve son oturumunda Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu başkanlığında; Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şaban Sağlık, “’Kasaba Edebiyatı’ Kavramı Açısından Sezai Karakoç'un Hikâyeleri”, İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Muharrem Dayanç, “Sezai Karakoç’un ‘Edebiyat Yazıları’nda Şiirin Konumlandırılışı”, Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Ulutürk Sakarya, “Sezai Karakoç'un Hikâyelerinde Mekânın Distopyası”, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Şaban Çobanoğlu ise, “Metafizik Derinliklerde Ruhun Dirilişini Arayan Bir Hakkikat Yolcusu: Sezai Karakoç” bildirilerini dinleyiciler ile paylaştılar.

 

SEMPUZYUMUN İKİNCİ GÜNÜ DE DOLU DOLU GEÇTİ

Sempozyumun ikinci gününde 4. oturumu Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nden Prof. Dr. Turan Karataş başkanlında başladı. Oturumda İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Yunus Emre Özsaray, “Diriliş Dergisinde Yayınlanan Batı ve İslâm Düşüncesi Üzerine Tercümeler”, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Ertuğrul Aydın, “Sezai Karakoç’ta ve Diriliş Dergisinde Batı Şiiri”, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nden Doç. Dr. Bahtiyar Aslan, “Diriliş’te T.S. Eliot’tan Çeviriler Üzerine Bir Değerlendirme” ve Hacettepe Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Koray Üstün, “Diriliş'te Teknolojinin Görünümü” bildirileri ile katkı sundular.

 

KARAKOÇ’UN EDEBİYAT HAYATINI BİLDİRİLERİ İLE YANSITTILAR

Başkanlığını Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nden Prof. Dr. Prof. Dr. Şaban Sağlık’ın yaptığı 5. oturumda; İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Balcı, “Diriliş Şairi İsmet Özel ve İçimden Şu Zalim Şüpheyi Kaldır Ya Sen Gel Ya Beni Oraya Aldır Şiiri”, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Prof. Dr. İbrahim Tüzer, “Bir ‘Diriliş’ Hikâyesi: İsmet Özel ve Amentüsü”, İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Koçak, “Sezai Karakoç’un Hatıralarında Edebî Figürler: Necip Fazıl” ve Bilecik Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Erdem Dönmez, “Ebubekir Eroğlu ve Diriliş Dergisi” bildirilerini sundular.

 

HER BİLDİRİ KARAKOÇ’U DİNLEYİCİLERE BİR KEZ DAHA TANITTI

İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Muharrem Dayanç’ın başkanlığını yaptığı altıncı oturumda; Mardin Artuklu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Beyhan Kanter, “Sezai Karakoç’un Şiirlerinde İstanbul Mimarisinin Estetiği”, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nden Doç. Dr. Dursun Ali Tökel, “Sembolsüz Millet Yaşayamaz: Sezai Karakoç'a Göre Millet Sembollerinin Kaynağı Olarak Halk Anlatıları”, Marmara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mehmet Güneş, “Değişime Direnen İki Şahsiyet: Gergedanlar Piyesinin Berenger’i ile ‘Masal’ Manzumesinin Yedinci Oğlu”, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nden Doç. Dr. M.Sani Adıgüzel, “Sezai Karakoç'un Eserlerine Bir Şerh Düşmek: Kelimeler Ülkesinde Açılan Ebedîlik Yelpazesi” ile bildirilerini sunarak değerli bilgilerini aktardılar.

 

KARAKOÇ VE DİRİLİŞ DERGİSİ BİLDİRİLERİ ŞEKİLLENDİRDİLER

İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Balcı’nın başkanlığını yaptığı son oturumda ise; Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nden Prof. Dr. Turan Karataş, “Diriliş’teki Bilinmeyen/Kayıp İmzalar”, Marmara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Muhittin Doğan, “Diriliş’te Bir Gelenek Şairi: Abdullah Öztemiz Hacıtahiroğlu”, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Özmen, “Cahit Zarifoğlu’nun Diriliş’te Yayımlanan Yabancılık Başlıklı Hikâyesinin Yazınsal Göstergebilim Yöntemi ile İncelenmesi” ve Kırklareli Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Zafer Özdemir de Karakoç hakkındaki bilgilerini “Sedat Ümran ve Diriliş Dergisindeki Şiirleri” başlığında paylaştı

 

TÜM AKADEMİSYENLERE TEŞEKKÜR EDİLDİ

Sempozyumun sonunda bildirileriyle Sezai Karakoç’un vefasını Gölcük’e taşıyan akademisyenlere hediyeler takdim edildi. Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ise tüm akademisyenlere teşekkür etti.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız