Asayiş

FETÖ'nün teklifini kabul etmeyince...

Solucan gübresi işinde öncü olan M.Hanifi Can, yolunun bilmeden FETÖ ile kesişmesinin ardından başından geçenleri anlattı.

28 Eylül 2016 Saat: 18:58
FETÖnün teklifini kabul etmeyince...
FETÖ'nün teklifini kabul etmeyince...

Devletin birçok kurumuna sızan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarım sektörünü de gözüne kestirdi. Organik solucan gübresi sektöründe öncü olan isim Mehmet Hanifi Can, FETÖ nedeniyle karşısına çıkan engelleri ve örgüt mensuplarının derin bağlantılarını anlattı.

Sektöründe İsveç'ten Hollanda'ya kadar bir çok ülkede çalışmalar yapan M.Hanifi Can, FETÖ üyelerinin kendisinden para karşılığında destek vadettiğini, reddettiğinde ise engellenmeye çalıştığını söyledi. Can, şöyle konuştu:

''2012 yılının ortasında Edirne Saray'da solucan çiftliği kurduk. Danışmanlık görevi ve şirketin yüzde 30’u bana aitti. Şubat 2013'te Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'nden K.B., bana E.Y. isimli şahsı gönderdi. Dedi ki, 'Ben üniversitede kampüsün içindeki ahırda bu arkadaşa bu işi yaptıracağım. Bu konu da destek verir misin?'

Biz de tamam dedik. Elimizdeki teknik verilerle yardımcı olduk. Bu arkadaş orada bu işi yapmaya başladı. Daha sonra 1 ay geçti, Bu K.B, üniversiteden 3 tane profesör ve ABD'den bir profesör ile bizim üretim tesislerine geldi. Kendilerine bilgi verdik.''

'GAZETEYE ABONE BULACAKSIN'

Can, KOSGEB desteği istediğinde kendisinden çok ilginç taleplerde bulunulduğunu söyleyerek, ''2013 yılının ortalarından firmadan ayrıldım. Kendi başıma bir şeyler yapmak istedim, KOSGEB’e gittim. 'Sıvı organik gübrenin çalışmasını yapmak istiyorum, ülkede bu yok' dedim. Bana, 'Üniversiteden bir tane danışman hoca bulman lazım.' dediler.

Ben de Trakya Üniversitesi'ne gittim, yardım istedim. Hiç birisi ilgilenmedi. Bu kez Tekirdağ’a gittim daha önceden görüştüklerimiz var diye. K.B.'ye bu işi teklif ettim, kabul etti. Oradan ayrıldıktan 20 dakika sonra telefon geldi. Arayan K.B.'nin yanındaki çocuktu. K.B. benimle görüşmek istemiş. K.B. bana bir pasajdaki ofset dükkanını tarif etti. Gittim, ufak bir dükkandı.

K.B. bana orada 'Senin işin yüzde yüz olur. Bunun olması için 10 bin lira talebeye yardımda bulunacaksın. Ayda 1000 lira ödeyeceksin. Zaman gazetesine de 10 tane abone bulacaksın' dedi.'' cümleleriyle başından geçenleri anlattı.

ÇALIŞTAY ENGELİ

Teklifi kabul etmeyince engellemeye maruz kaldığını belirten Can, ''Daha işe başlamadan alacağım paranın yarısına ortak olmak istiyorlar. Kabul etmedi, ama o zamanlar FETÖ davası falan ortada yok. Ben daha sonra K.B.'yi araştırdım, yaramaz adamın teki dediler.

Geçen yıl Kayseri'de solucan gübresiyle ilgili çalıştay organize olmuş. Beni de davet etmişlerdi. Haber gelmediği için gitmedim. Darbeden 3 gün önce Kayseri'ye gittim. Oradakilerle bu konuyu konuşurken, bana 'Senin gelmeni üniversiteden bir hoca engelledi' dediler. Araştırdığımda bunun da altından K.B. çıktı.'' ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYADA SALDIRILAR

Bu bilgiyi aldıktan sonra sinirlenip sosyal medya üzerinden paylaşımlar yaptığını söyleyen Can, ''Bu sefer bana sahte hesaplar üzerinden saldırılar başladı.

Bir de 2013 yılında, bu gübreyle ilgili birlik kurma çalışmasına girdim. Küçükcekmece'de gölün kenarında bahçe tuttuk.Tanıdığım üreticileri davet ettim. Bunları davet etmediğim halde M.E. diye birisini kandırmışlar, yanına 3 adam katıp toplantıya göndermişler. Devamlı bizim işlerimize hakim olma çabasına girişmişler.'' şeklinde konuştu.

Bunların çeşitli yerlerde adamları var. Orada projeler alıp iş bitirdiği adamlar var.' diyen Can, hala bu adamlara dokunulmadığını da sözlerine ekledi.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız