Ekonomi

İş dünyasına Facebook hamlesi

Facebook’un 10 Ekim’de lansmanını yapacağı kurum içi iletişim uygulaması Facebook @Work, Linkedin, Chatter, Yammer, IBM Connections ve Jam’e rakip olacak.

2 Ekim 2016 Saat: 21:09
İş dünyasına Facebook hamlesi
İş dünyasına Facebook hamlesi

Facebook'un yaklaşık iki yıldır üzerinde çalıştığı ve 10 Ekim'de lasmanını yapacağı kurum içi iletişim etkileşim uygulaması Facebook@Work, tanıtımdan önce tartışmaları da beraberinde getirdi. Acaba bu yeni platform çalışan için beklendiği kadar faydalı olacak mı? Ve gerçekten insanlar bu platformu kullanacak mı? Dünyada yaklaşık 12 yıldır kullanılan sosyal medya İK profesyonelleri için hayli önemli. Bu platformlar yaptıkları işe katkıda bulunduğu için sürekli takip ediliyor. SHRM Online'ın Twitter üzerinden İK uzmanlarına sorduğu sorulara aldığı cevaplar da bu tezi onaylar nitelikte. Kullanıcılar profesyonel paylaşım ağı Linkedin'den özel paylaşımlar, kişisel paylaşım ağı Facebook'tan ise profesyonel paylaşımlar yapıyor. Yani ayrımı kullancılar her geçen gün ortadan kaldırıyor. Facebook aynı hesap üzerinden bu ayrımın mümkün olamayacağını anlamış olacak ki profesyonel paylaşım için Facebook@Work modelini oluşturmuş. Bir yandan da şirketler inisiyatif alıp kendi kurumsal paylaşım ağlarını geliştiriyor.
AYRI BİR HESAP AÇMAK ZOR
2014'te geliştirilen Facebook@Work'ün beta halini sınırlı sayıda şirket kullanıyor. Marka kaç çalışanın bu sistemi kullandığına göre firmaya hizmeti fatura ediyor. Bu yeni versiyon Salesforce's Chatter, Microsoft's Yammer, IBM Connections ve SAP Jam'e de rakip olacak. Çalışanlar bu platformu e-mail'leri ve anlık mesajlaşmaları azaltmak için kullanacak. Facebook'un yaptıklarının yanı sıra bu versiyonla içerik paylaşmak ve Apple ve Android'den uygulama indirmek de mümkün. Ama İK uzmanları aynı markanın iki farklı hesabını yönetmenin zor olacağını, iki ayrı platform yerine tek bir hesap üzerinden iki işi de ayrı olarak yapabilecekleri bir model olabileceğini belirtiyor.
FİRMALARA ÖZEL GELİŞTİRİLDİ
Facebook @Work uygulaması aslında Facebook'un işletmeler için özelleştirilmiş bir sürümü. Bugüne kadar 5 milyondan fazla kullanıcıya ulaşan uygulamayı Telenor ve Royal Bank of Scotland gibi büyük kurumlar denedi. Çalışanların platformdaki hesabını yalnızca şirket ve iş arkadaşları görebiliyor. Kişisel bilgiler ise şirket tarafından sağlanıyor.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız