Güncel

Kent Konseyi’nden bir ilk; Projeler sizden, Destek YEDEP’ten

26 Şubat 2022 Saat: 21:56
Kent Konseyi’nden bir ilk; Projeler sizden, Destek YEDEP’ten
Kent Konseyi’nden bir ilk; Projeler sizden, Destek YEDEP’ten
caeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği Kocaeli Kent Konseyi’nin Sivil Toplum Kuruluşlarına yönelik hazırladığı Yerel Destek Programının tanıtımı Kocaeli Kongre Merkezi’nde yapıldı.

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği Kocaeli Kent Konseyi’nin Sivil Toplum Kuruluşlarına yönelik hazırladığı Yerel Destek Programının tanıtımı Kocaeli Kongre Merkezi’nde yapıldı. Programda konuşan Başkan Büyükakın, “50 projeye 2 milyon TL destek verecektik. Bunu 100 projeye 5 milyon TL’ye çıkarıyoruz. Amacımız Kocaelilik bilinci oluşturmaktır” dedi.

 

GENİŞ KATILIM

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Sivil Toplum Kuruluşlarına yönelik hazırlanan Yerel Destek Programı, Kocaeli Kongre Merkezinde düzenlenen programla kamuoyuna tanıtıldı. Programa Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Ali Korkmaz, STK Temsilcileri, Dernek yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

 

“TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Yerel Destek Programının Türkiye’ye model olacak bir proje olduğunu belirten Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Ali Korkmaz, “Türkiye’de ilk olacak bir program için buradayız. 1 yıl önce Kent Konseyinde görev yapmaya başladım. Sivil Toplum Kuruluşlarının demokrasinin önemli bir parçası olduğunu daha iyi anladım. 1 yılda önemli etkinliklere imza attık. Balıkesir’de Kent Konseyi Başkanlarının katıldığı önemli bir sempozyuma katıldık. Başkanımız Tahir Büyükakın, konferansta önemli açıklamalarda bulundu. Bugün Türkiye’ye model olacak bir projeyi tanıtmak için bir aradayız. Yerel Destek Programımızın amacı Sivil Toplum Kuruluşlarının toplum yararına yaptığı faaliyetleri teşvik etmek ve yenilikçi projeleri desteklemektir. Kocaeli’nde 3 bin 710 STK’mız var. Bu seneki bütçemiz 2 milyon TL. 50 pojeye destek verilecek. Projede hibe olarak en az 30 bin TL, en fazla 50 bin TL destek verilecek. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın her zaman yanımızdadır. Bizi bu proje için cesaretlendirdi. Hepiniz adına kendisine teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

 

“YEDEP ÖRNEK ALINACAK BİR PROJE”

Projenin model alınacak bir proje olduğuna dikkat çeken Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Avrupa Birliğinin çerçeve programları vardır. Onların mantığına uygun bir projeyi hayata geçiriyoruz. Örnek alınacak bir proje ama taklitlerinden sakının. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren katılım demeye başladık. Katılım diyoruz ya aslında bu bir tasarım. İnsanlar bir arada yaşamaya başladığından bu yana biz nasıl yaşayacağız diye sormaya başladılar. Yapılacak olan şeyi kim söyleyecek. Eskiden daha küçük site toplumlarında insanlar daha rahat yaşamışlar. Ama büyük ülkeler olduğunda daha büyük sıkıntılar çıkmış. Şu anda en iyi yönetim biçimi demokrasidir. Parayı veren belediyeler ya da kamu kurumları olunca gel bana katıl demiş. Ama bunları kurallarına oturtmak lazım. Kuralına oturtunca sorunlar çözülüyor. Objektif konu başlıklarını belirledik” açıklamasında bulundu. 

 

“KOCAELİLİK BİLİNCİNİ OLUŞTURMAK İSTİYORUZ”

Başkan Büyükakın, sözlerine şöyle devam etti; ‘’Türkiye’de eksik olan bir şey var. AB nasıl başlıkları belirliyor bu konularda projelere destek vereceğiz diyor. Balıkesir’de Kent Konseyleri şurasına katıldık. Eksikliğe dikkat çektik ve bu konuda çalışmamızı gerçekleştirdik. Bunu yerel düzeye indirdik. 12 ilçemiz var. Kocaelilik bilincini, Kocaeli’nin üst kimliğini oluşturmayı hedefliyoruz. Diğer iller bu projeyi örnek alacak. Bu projeyi birlikte yapacağız. Küçük olsun benim olsun demeyin. Kent konseyinin amaçlarından biri aidiyet oluşturmaktır. 9 konu başlığı belirledik. Amacımız kent adına alınacak kararların sadece seçilen insanların tarafından verilmesini beklememek. 50 proje ile bunu sınırlandırmayalım. 100 proje olsun. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak hibeyi 5 milyon TL olarak belirledik. Hayırlı bir niyetle yapılmış bir proje. Kentin hayata katılımını sağlayacak bir proje.” 

 

9 KONU BAŞLIĞI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle hayata geçirilen Yerel Destek Programı, Kocaeli Kent Konseyi tarafından yürütülecek. Sivil Toplum Kuruluşlarının toplum yararına yaptığı faaliyetleri teşvik etmeyi ve yenilikçi projeleri desteklemeyi amaçlıyor. Hibe desteğinden faydalanmak isteyen Sivil Toplum Kuruluşları; Doğa Çevre ve Hayvan Hakları, Hemşerilik ve Kentlilik Bilinci, Kent Tanıtımı ve Turizmi, Kültür ve Sanat, İstihdam ve Eğitim, Sağlık ve Sosyal Hizmetler, Sosyal İçerme, Gençlik, Aile ve Kadın ile Afet Yönetimi konusunda yapacağı projeler için Kocaeli Kent Konseyi program birimine başvuru yapacak.

 

BAŞVURU SÜRECİ

Yerel Destek Programı kapsamında 01 Mart ile 25 Mart arasında bilgilendirme toplantıları yapılacak. 01 Nisan ile 29 Nisan tarihleri arasında proje başvuruları alınacak. 25 Mayıs’ta başvuru sonuçları duyurulacak. 1 Haziran tarihinde ise başvurusu olumlu sonuçlanan projeler için sözleşme imzalanacak. Duyurular sivildunyakocaeli.com adresinden yapılacak.

 

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız