Yaşam

Kestanenin ormandan tezgahlara uzanan yolculuğu

Kış aylarında özellikle sokaklardaki seyyar tezgahlarda pişirilen, yaydığı kokuyla insanları cezbeden "soğuk havaların keyfi" kestane, meşakkatli bir sürecin ardından ormandan tezgahlara ulaştırılıyor.

29 Eylül 2016 Saat: 22:20
Kestanenin ormandan tezgahlara uzanan yolculuğu
Kestanenin ormandan tezgahlara uzanan yolculuğu

Kış aylarında özellikle sokaklardaki seyyar tezgahlarda pişirilen "soğuk havaların keyfi" olarak da anılan kestane, meşakkatli bir sürecin ardından tezgahlara ulaştırılıyor.
Soğuk kış akşamlarının vazgeçilmezi, tadıyla damakları, kokusuyla da insanın içini ısıtan kestanenin hasadı, Sinop'ta başladı.
Türkiye'nin önemli kestane üretim merkezleri arasında olan Erfelek ilçesinde traktörleriyle gür kestane ormanlarının derinliklerine ulaşan ve hasada başlayan üreticiler, küfelerine doldurdukları kestaneleri meşakkatli bir sürecin ardından tüketiciye sunmak üzere hazırlamaya çalışıyor.
Üreticiler, her yıl olduğu gibi hasat ettikleri sezonun ilk kestanelerini bahçelerinde yaktıkları ateşte pişirerek kendileri tüketti.


Hasat tamamlandıktan sonra pazara indirmeye başlanacak

Erfelek Ziraat Odası Başkanı Ali Koca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rekoltenin geçen yıla oranla daha yüksek olmasını beklediklerini söyledi.
Hasadın henüz yeni başladığını belirten Koca, "Kestane kozağı geçen yıla göre daha fazla ancak irilik bakımından düşüş var. Onun nedeni de yağışların az olması. Lezzetinde ise bir sorun yok." dedi.
Geçen yıl 150 ton civarında kestane üretimi yapıldığını, rekoltenin bu yıl 250 tona çıkmasını beklediklerini dile getiren Koca, "Kestanenin bol olduğu gözüküyor. Üreticilerimiz toplamaya devam ediyor. İnşallah hasat tamamlandıktan sonra pazara indirmeye başlanacak." ifadesini kullandı.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız