Güncel

Körfez meclisinden ortak kınama

Körfez Belediyesi Meclisi, tüm meclis üyelerinin imzası ile son günlerde Cemevlerine yönelik saldırıları kınadı. Başkan Söğüt, “Kardeşliğimizi kastedenlere fırsat vermeden birlik ve berberliğimizi sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

2 Ağustos 2022 Saat: 19:35
Körfez meclisinden ortak kınama
Körfez meclisinden ortak kınama

 

 

Körfez Belediyesi’nin Ağustos ayı meclis toplantısı Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt’ün başkanlığında gerçekleştirildi. Gündem maddelerinin tek tek görüşüldüğü toplantı öncesinde ise ortak bir kınama yayınlandı. Ankara’da cemevlerine yönelik saldırılara tepkinin yer aldığı kınamaya hep birlikte imza attıklarını belirten Başkan Şener Söğüt, “Öncelikle Muharrem ayımız mübarek olsun. Tutulan yası matem oruçları da kabul olsun.

 

ŞİDDETLE KINIYORUZ

Biliyorsunuz Cemevlerimize aynı gün birkaç saldırıda bulunuldu. Bu saldırıyı da nefret ve şiddetle kınıyoruz. Bununla ilgili de tüm meclis üyelerimizle birlikte imzalı önerge verdik. Birlik ve beraberliğimize kast edilen bu günlerde yapılan saldırıyı kınıyoruz. Kardeşliğimizi kastedenlere fırsat vermeden birlik ve berberliğimizi sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

BOŞ ARSALAR TARIM İÇİN KULLANILACAK

Gündem maddelerine geçildiği meclis toplantısında önemli maddelerden biri de tarıma elverişli durumdaki belediyeye ait tarla vasfındaki taşınmazların kullanıma açılmasıydı. Komisyonda da oy birliği ile kabul edilen madde kabul edilirken, detayları da belli oldu. Tarla konumundaki taşınmazların, çiftçi koperatifleri tarafından tarımsal amaçlı kullanılmak amacı ile talep edilmesi halinde ürüne göre 1 hasat dönemi süresiyle sınırlı kalmak kaydıyla, kira bedeli karşılığında kullanıma açılacak.

 

KADIN ÇİFTÇİLERE TEŞVİK İNDİRİMİ

Kira süresi; hasat sonrası talep ve belediye tarafından talebin kabulü halinde uzatılabilecek. Kooperatifin yeni kurulmuş ve kadın çiftçilerden oluşması halinde belirlenecek kira bedelinden yüzde 25 oranında teşvik amacı ile indirim de sağlanacak. Ekilecek ürün ise yapılacak toprak analizi sonucu belirlenen ürünlere uygun olması gerekecek.

 

HAT 41 PROJESİNDE KULLANILACAK

2023 yılı bütçe performans görüşmesi ise plan ve bütçe komisyonuna havale edildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Hat 41 K projesi kapsamında kullanılmak üzere mülkiyeti Körfez Belediyesi’ne ait 10 bin metrekarelik arsanın bedeli karşılığında devri ile ilgili talep de oy çokluğu ile kabul edildi.

 

TOPLANMA MERKEZİ OLACAK

Konuyla ilgili de bilgi veren Başkan Şener Söğüt, “Söz konusu arsa Karayollarından yakın zamanda mülkiyeti trampa ve bedel ödemek kaydıyla geçen bir yer. Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz bedeli karşılığında bizden burayı talep etti. 41 Hat K projesi için otobüs toplanma merkezi oluşturulacak” ifadelerini kullandı.

 

 

 

MALİYET SÖYLEDİĞİ GİBİ DEĞİL

Gündem maddelerinin ardından da Başkan Söğüt meclis üyelerinden gelen soruları cevapladı. Sefo konserinin maliyeti ile ilgili kamuoyunda dolaşan fiyatların da gerçeği yansıtmadığını belirten Başkan Söğüt, “Öyle söylendiği gibi uçuk paralar değil. Her konserin maliyeti var. 450 bin TL olduğunu söylediler. Bunun için de sadece sanatçı ücreti değil, ses, sahne güvenlik, yemek, organizasyon hepsi dahil olan bir ücret.

Bu konuda bütün belediyeler gençlerimiz istediği için düzenliyor.

 

EN AZ YAPAN BELEDİYEYİZ

Gençlerimiz pandemi sürecinde evlerindeydi, belediye olarak bu konuda en az konser yağmış belediyeydik. Sadece Kiraz Festivali’nde konser verdik. Oğuzhan Koç’u Büyükşehir Belediyemiz getirdi. O konserde de arkadaşlarımız kimi istersiniz diye gençlerle röportaj yaptı. Sosyal medyadan da anketler yaptık ve Sefo istediler.

30 Ağustos’ta da güzel bir konser organizasyonumuz olacak. Arkadaşlarımız onun çalışmasını gerçekleştiriyor” dedi.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız