Güncel

Kule Deresinde ıslah çalışmaları devam ediyor

İzmit Alikahya Brisa lastik fabrikasının önünde bulunan Kule Deresinde 821 metre uzunluğunda ıslah çalışmaları devam ediyor.

6 Haziran 2022 Saat: 17:16
Kule Deresinde ıslah çalışmaları devam ediyor
Kule Deresinde ıslah çalışmaları devam ediyor


BİRÇOK NOKTADA DERE ISLAH ÇALIŞMALARI YAPILIYOR
İSU Genel Müdürlüğü, küresel ısınma ve buna bağlı oluşan iklim değişikliği ile birlikte ani yağışlar ve taşkınlara karşı Kocaeli genelinde onlarca dere üzerinde ıslah çalışmaları gerçekleştirdi. Derelerin düzenli akışını sağlamak ve ani yağışlarda yaşanan taşkınların önüne geçebilmek için 2021-2022 yılı yatırım programı kapsamında çalışmalarına tüm hızıyla devam eden Kurum, bu kapsamda İzmit Alikahya Kule deresinin 821 metre uzunluğundaki kısmında ıslah çalışmaları yapıyor.

560 METRELİK KISMI TAMAMLANDI
Kartepe Köseköy ile İzmit Kentsa Tesisleri bölgesinden gelen ve Akarca Deresine bağlanan Alikahya Kule deresi, U kesit betonarme olarak inşa ediliyor. 9 metre genişliğinde ve 3 metre yüksekliğinde ıslah çalışması gerçekleştirilen derenin, 560 metrelik kısmında betonarme imalatı tamamlandı. Çalışmaların devam ettiği 261 metre uzunluğundaki alanda, hafriyat çalışmalarının ardından temel betonları ve demir donatıları yapılıyor. Islah çalışmaları kapsamında ayrıca 500 mm çapında beton boru kullanılarak 772 metre uzunluğunda atıksu hattı ve 500 mm çapında düktil font borular kullanılarak 780 metre uzunluğunda yeni içme suyu hattı imalatı da yapılıyor.

DERENİN DÜZENLİ AKIŞI SAĞLANACAK
İzmit Alikahya Brisa lastik fabrikasının önünden geçen Kule deresi çalışmaların önümüzdeki aylarda tamamlanmasıyla birlikte düzenli akışı sağlanacak. Ayrıca, oluşabilecek taşkınların önüne geçirilerek çevreye tehdit oluşturmayacak hale getirilecek ve yeni kanalizasyon hatları ile birlikte kirlilikten de arındırılacak.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız