Güncel

Milli İrade Meydanı ihalesi 11 Nisan'da yapılacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Milli İrade Meydanı’nı ‘’İzmit meydana çıkacak’’ sloganıyla dünya meydanlarıyla boy ölçüşecek bir projeyle kent meydanına dönüştürmek için ilk adımı atıyor. Kocaeli Büyükşeh

10 Mart 2022 Saat: 10:44
Milli İrade Meydanı ihalesi 11 Nisanda yapılacak
Milli İrade Meydanı ihalesi 11 Nisan'da yapılacak

“TAM ANLAMIYLA BİR MEYDAN PROJESİ”

Kocaeli Milli İrade Meydanı Projesinin tanıtımı 29 Aralık 2021 tarihinde Kocaeli Kongre Merkezinde projenin mimarı Mucip Ürger’in de katılımıyla yapılmıştı. Basın mensuplarının ve Kocaelililerin yoğun ilgi gösterdiği tanıtım programında projeyi anlatan mimar Ürger, ‘’Proje, tam anlamıyla bir meydan projesi. Herkesin bir araya gelebileceği bir yer olarak tasarlamayı hedefledik. Yapmaya çalıştığımız şey bu saçağın altında konforlu, dinamik, insanların mutlu olacağı bir yaşam alanı kurmak’’ ifadesini kullanmıştı.

“7/24 YAŞAYAN BİR ALAN”

Çok fonksiyonlu bir meydan tasarladıklarını aktaran Başkan Büyükakın ise 50 bin metrekarelik proje alanının dünya üzerindeki tanınmış meydanlardan daha geniş olduğunu özellikle vurgulamıştı. ‘’İzmit’in nefes alacağı, insanların gezebileceği, farklı amaçlar kullanılabileceği bir alana ihtiyaç var’’ diyen Başkan Büyükakın, ‘’Bu alan birçok ihtiyaca cevap verecek. Farklı etkinliklerde kullanılabilecek. 7 gün 24 saat yaşayabilen, gençlerin rahatlıkla gezebileceği, çocuklarınızı gözünüz kapalı bir şekilde bırakacağınız bir alana dönüştüreceğiz. En kullanışlı ve fonksiyonel bir tasarıma sahip olması için projemizi geliştirdik” ifadesini kullanmıştı.

50 BİN M² PROJE ALANI

toplam 2 bin 796 m² tek katlı parçalı kapalı alan inşa edilecek. Alan içerisinde ayrıca 125 kişilik çok amaçlı salon, fitness ve spor stüdyosu, kitap kafe, eğitim atölye ve sınıfları, kafe yapıları yer alıyor.

SOSYAL DONATILAR

Alanda ayrıca 14 bin 800 m² toplanma alanı, kuru havuz, 13 bin 50 m² içerisinde doğal amfi oturma alanları, çocuk parkı, açık oyuncak alanı, açık sergi alanı da bulunan yeşil alan, 11 bin 140 m² 350 araçlık açık otopark bulunuyor.

AĞAÇLARLA ÇEVRİLİ BİR MEYDAN

Kocaeli Milli İrade Meydanı Projesi, beton sarılı bir proje olmayacak. İnsanların nefes alacağı bir alan olacak. Etrafı betonla değil, ağaçlarla çevrili olacak. Her mevsim koşullarında kullanılması için alanın çatısında bir tente yer alacak. Çok kapsamlı bir kütüphane alanı kurulacak. Projede 7’den 70’e herkes kendisine ait bir şey bulacak.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız