Güncel

Ocak’ta Aldığımız Zam Sıfırlandı!

Ocak’ta Aldığımız Zam Sıfırlandı!

6 Haziran 2022 Saat: 10:48
Ocak’ta Aldığımız Zam Sıfırlandı!
Ocak’ta Aldığımız Zam Sıfırlandı!

Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy söz konusu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Mayıs ayı enflasyonu TÜİK verilerine göre bile yüzde 73,5 olarak açıklandı. çalışanların Ocak ayında aldığı yüzde 36 zam rakamı eridi. Yani bu enflasyon verilerine göre işçilerimizin bu yıl aldığı zam yüzde sıfıra düştü. İşçilerimiz yüksek enflasyon karşısında alım güçlerini tamamen kaybetti. Kocaeli’de tüm belediyelerde çalışan özellikle şirket işçilerinin tamamına yakınının aldığı ücret açlık sınırının altında kaldı. Hükümetimizce de Temmuz ayında emeklilik, asgari ücretliler ve diğer çalışanlar için öngördüğü düzenleme, yerelde belediye çalışanları için düşünülmezse büyük bir sıkıntı yaşanması kaçınılmaz olur.

"Bu maaş verileri ile geçinmemiz imkansız"
Belediyelerde geçen dönem imzalanan toplu iş sözleşmesi gereği enflasyon oranında zam uygulaması yapılmış ve işçi arkadaşlarımızın Ocak ayında ücretlerine enflasyon oranında zam sağlanmıştı. Ancak bu gün TÜİK Mayıs ayı enflasyonu yüzde 73,5 olarak açıklanmıştır. Alt gelir grubundaki işçilerimizin ve vatandaşlarımızın özellikle gıda ve enerjide çok daha ağır olarak hissettiği hayat pahalılığı bu yüksek enflasyon ile almış oldukları zam oranları 5 ay içinde TÜİK verilerine göre tamamı erimiş ve alım gücü sıfırlanmıştır. Bu gün işçilerin günlük işe gidiş ve gelişleri için aldığı yol ve yemek paraları düşüldüğünde çalışanlarımız yeni açıklanan açlık sınırın çok altına bir ücret aldıkları ortadadır. Bu maaş verileri ile geçinmemiz imkansız olmuştur.


Kovid 19 süreci ile başlayan, Rusya- Ukrayna savaşı ile devam eden dünya genelinde enerji ve gıda krizine dönen; ekonomik olarak alt gelirli sınıfı derinden etkileyen bu sürecin önümüzdeki aylarda düşmeyeceğini de öngörebiliyoruz. Hükümetimiz bu yaşanan yüksek enflasyon ile mücadele ederek bir yandan düşük gelirli vatandaşlarımıza çözüm üretmek için çalışma içindeyken, bir çok belediyemizin bu konuda hala sessiz kalmasını anlamak zor.

"Sessiz kalmamız beklenemez"
Ancak bizim için artık bıçak kemiğe dayanmış, çoluk çoçuğumuzun zorunlu giderlerini bile karşılayamaz durumuna gelinmiştir. Artık dayanacak gücümüz kalmamıştır. Bu duruma sessiz kalmamız beklenemez, Temmuz ayında ek zam talebimiz karşılanmazsa büyük sıkıntıların yaşanacağı, iş barışının ve huzurunun bozulacağı aşikardır. Önümüzdeki ay enflasyon rakamlarının dünyada yaşanan bu gelişmeler ışığında düşmeyeceğini, Ocak enflasyonu ile Mayıs ayı enflasyonu arasındaki farkın 2 katına çıktığını görerek bir kez daha işverenlerimizden; salgın, kar, afet mücadelesinde ve Kocaeli halkına her alanda hizmet eden çalışanlarının hukukunu korumak için Temmuz ayında bir düzenleme yapmaları için çağrıda bulunuyoruz.”

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız