Güncel

Sarıya boyanan ayçiçeği tarlaları hasat için gün sayıyor

Büyükşehir Belediyesi’nin gübre desteğiyle Kocaeli genelinde 12 bin dekarda üretimi yapılan yağlık ayçiçeği, yüksek verimiyle çiftçilerin yüzünü güldürüyor

27 Temmuz 2022 Saat: 10:40
Sarıya boyanan ayçiçeği tarlaları hasat için gün sayıyor
Sarıya boyanan ayçiçeği tarlaları hasat için gün sayıyor

ÇİFTÇİYE CANSUYU DESTEKLER   

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, çiftçilerin gelir düzeyini artırmak ve tarımda üretimin kesintisiz devam etmesi için Türkiye’ye örnek olan çok sayıda projeyle üreticilere destek vermeyi sürdürüyor. Mazot, gübre ve yem bitkisi tohumu desteği başta olmak üzere can suyu desteklerle çiftçilerin yüzünü güldüren Başkan Büyükakın, tarımda katma değeri yüksek ürünlerin yetiştirilmesi ve sıvıyağ üretimine artırılması amacıyla yağlık ayçiçeği yetiştiriciliği yapan tüm çiftçilere yüzde 50 hibeli gübre desteği sağladı.

 

AYÇİÇEĞİ EKİMİ YÜZDE 30 ARTTI

Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğünce yürütülen ve Kocaeli’nin önemli kırsal kalkınma hamlelerinden biri olan “Ayçiçeği Yetiştiriciliğini Destekleme Projesi” ile daha çok ayçiçeği yetiştirilerek daha fazla sıvıyağ üretiminin yapılması ve çiftçilerin gelir düzeyinin artırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda “2022 Ayçiçeği Yetiştiriciliğini Destekleme Projesi” ile yağlık ayçiçeği yetiştiriciliği yapan 500 çiftçiye 360 ton yüzde 50 hibeli gübre desteği verildi. Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçilere verdiği yüzde 50 hibeli destekli gübre ile Kocaeli’de 12.000 dekar araziye yağlık ayçiçeği ekildi. Verilere göre, bir önceki yıla göre ayçiçeği ekiminde yüzde 30 artış sağlandığı bildirildi.

 

AYÇİÇEĞİ HASADI EYLÜL’DE BAŞLAYACAK

Büyükşehir Belediyesi’nin üreticilere sağladığı gübre desteğiyle İzmit, Kandıra, Derince ve Kartepe ilçelerinde 12.000 dekarda üretimi yapılan yağlık ayçiçeği, verimiyle çiftçilerin yüzünü güldürüyor Yapılan incelemelerde ciddi bir hastalığa rastlanmayan ve verimli olduğu tespit edilen ayçiçeği üretiminin, önümüzdeki yıllarda Kocaeli’nin her köşesinde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

 

TARLALAR SARIYA BOYANDI

Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı hibe destekli gübre yağlık ayçiçeğinin toprakla buluşmasının ardından Kocaeli’de bitkilerin çiçek açmasıyla tarlalar sarıya boyandı. Sarının farklı tonlarıyla ilgi çeken ayçiçeği tarlaları, özellikle gün doğumu ve batımında ayrı güzellik sunuyor. Polen toplayan arılar ve kelebekler de ayçiçeklerinin güzelliğine güzellik katıyor. Ayçiçeği tarlaları hasat için gün sayıyor. Boy gösteren ayçiçeği tarlalarının hasadının eylülün ilk haftasında başlayacağı bildirildi.

 

“HEM VATANDAŞ HEM ÇİFTÇİ HEM DE ÜLKEMİZ KAZANACAK”

Yaklaşık 20 yıldır çiftçilik yapan Kandıra İncecik Mahalle Muhtarı Fatih Bayın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı yüzde 50 hibeli gübre desteğinden yararlandığını ve bu sene 25 dönüm yağlık ayçiçeği ektiğini söyledi. İki sene öncesine kadar ayçiçeği ekmediğini, geçen yıl çok güzel verim aldığını bu yıl da daha iyi bir verim beklediğini anlatan Bayın, “Dönümde 300 kilogramın üzerinde verim bekliyoruz. Bu çok iyi bir rakam. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin bizlere çok büyük destekleri oluyor. Mazot, gübre, tohum, ayçiçeği, mısır, yem bitkisi gibi her türlü desteği var. Yakınımızda Sakarya’nın Kaynarca ilçesi var, oradaki arkadaşlar bize imreniyor. Tahir Büyükakın Başkanımıza desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Devamını bekliyoruz” diye konuştu. Büyükşehir Belediyesinin teşviki ve desteğiyle ayçiçeğine yöneldiklerini aktaran Bayın, şunları kaydetti: “Tahir Başkanımız bu destekleri verdiği sürece üretmeye devam edeceğiz. İnşallah başka illerde de bu gibi destekler olur. Biz, Büyükşehirden bunları yarı fiyatına aldık. Bu destekler sayesinde çok sayıda tarlada ekim ve dikimler arttı. Destekler sürdükçe hem vatandaş hem çiftçimiz hem de ülkemiz kazanacak. Başkanımıza çok teşekkür ediyorum.”

 

“İNSAN ÜRETTİĞİ KADAR ÖZGÜRDÜR”

Kandıra Karadivan Mahallesi’ndeki 36 dönüm tarlasına ayçiçeği eken Kamil Yılmaz da Büyükşehir Belediyesinin verdiği gübre desteğinden yararlandığını belirtip, memnuniyetini dile getirdi. İnsanların, ürettiği kadar özgür olduğuna inandığını vurgulayan Yılmaz, “Ben bu tarlayı üretmek için aldım, satmak için almadım. Ayçiçeği ektiğim tarlamın etrafına da meyve ağaçları diktim. Ülkeme, yöreme katkı sağlamak için kar gayesi gütmeden, hizmet için ayçiçeği ektim. Tahir Büyükakın Başkanımız da gübre desteği verdi. Destekler çok iyi oldu. Dönümünde 300-350 kilogram mahsul çıkacağını söylüyor ziraat mühendisi arkadaşlar. Verim güzel gözüküyor. Tahir Başkanımıza desteğinden dolayı teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız