Ekonomi

Sebze fiyatları cep yakıyor

Havaların yavaş yavaş soğumasıyla birlikte yükselen sebze fiyatları cep yakıyor.

2 Ekim 2016 Saat: 20:30
Sebze fiyatları cep yakıyor
Sebze fiyatları cep yakıyor

Havaların soğuması ve mevsim geçişi dolayısıyla pazarlarda sebze fiyatları cep yakıyor.
Bursa'nın Yenişehir ilçe Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, yaptığı açıklamada, biberiyle ünlü ilçedeki tarlalarda bol miktarda biberin olduğunu ve fiyatların da 70-80 kuruşlara kadar düştüğünü söyledi.
Piyasada veya tarlalarda biberin azalmadığını belirten Aktaş, "Biber para etmiyor. Değerinin çok altında satılıyor. Her tarafta biber var. Ürün azlığı söz konusu değil. Üretici malını çok ucuza veriyor ancak ürünler pazara gelene kadar fiyatları 5-6 kat artıyor." dedi.
Domatesin kilosu 6, biberin kilosu 7 liradan satılıyor
Pazarcı esnafı Suat Oltaş domatesin kilosunun 2-3 lira arasında olduğunu dile getirerek, "Turfanda domatesin kilosunu 5-6, ince biberin kilosunu 6-7, patlıcan ile kabağın kilosunu 3-4, fasulyenin kilosunu da 5 liradan satıyoruz. Yağan yağmurlardan dolayı tarla ürünlerinde fiyat artışı oldu. Tarlalara kırağı da düştü. Kırağıdan dolayı az ürün toplanıyor. Bunlardan dolayı fiyat artışı oluyor." ifadelerini kullandı.
"Şu an turşu zamanı ürün az, talep yüksek"
Pazarcı Metin Toksu ise karnabahar da fiyat artışının olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:
"Şu an turşu zamanı. Ürün az, talep yüksek. 8-9 lira arasında satılıyor. Brokolinin kilosu 6-7, havucun kilosu 2-3, ıspanağın kilosu 5, pırasanın demedi 3, marulun adedi 2 liradan satılıyor. Marulda artış bekleniyor."
"Pazar boş kaldı"
Osmaneli Ziraat Odası Başkanı Ertuğrul Ünver ise bölgede yaklaşık 80 bin dönüm arazide yaş sebzenin yanı sıra karpuz, kavun, domates, salatalık, salçalık biber, ıspanak, karnabahar, lahana, barbunya, yeşil fasulye, şeftali, ayva ve üzüm üretildiğini kaydetti.
Havaların soğumasının verimi düşürdüğünü aktaran Ünver, "Yağmurun yağması da üretimi düşürdü. Havaların soğuması, meyve ve sebzenin büyümesini ve kızarmasını engelledi. Bunun sonucunda ürün pazara gitmedi. Meyve ve sebze gitmeyince pazar boş kaldı. Bu da meyve ve sebzenin fiyatının artmasına neden oldu." diye konuştu.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız