Teknoloji

Spotify'ın, rakibini satın alması bekleniyor!

Spotify'ın rakibi SoundCloud'u yakın bir zaman içerisinde satın alması bekleniyor...

29 Eylül 2016 Saat: 21:59
Spotifyın, rakibini satın alması bekleniyor!
Spotify'ın, rakibini satın alması bekleniyor!

Dünya'nın en büyük müzik yayını hizmeti olan Spotify, yakın bir zaman içerisinde rakiplerinden birini satın alabilir.
Financial Times'ın haberine göre Spotify, SoundCloud'u almak için "ileri görüşmelere" başlamış durumda. SoundCloud'un şu andaki değerlendirmesine bakıldığında, bu anlaşma Spotify için 700 milyon dolara mal olabilir gibi gözükmekte. Spotify'ın değeri ise şu anda 8.5 milyar dolar olarak belirlenmiş durumda.


Her ne kadar SoundCloud sanatçıların ürünlerini paylaşmaları ve takipçileri ile görüşmeleri için güzel bir platform olsa da, bu müzik hizmeti, Spotify (40 milyon ödemeli kullanıcı), Apple Music (15 milyon üye), Google Play Music ve Tidal gibi rakiplerine karşı kendisine ciddi bir yer edinmeyi pek başaramamış durumda.


Hizmet, Billboard'un belirttiğine göre, şu anda 175 milyon kullanıcıya sahip ancak bunların ne kadarının ayda 10 dolarlık SoundCloud Go hizmetine üye oldukları belli değil. Başka bir deyiş ile SoundCloud'un pek çok kullanıcısı varken, rakiplerinin aynı zamanda para ödemeyi de kabul eden pek çok kullanıcısı bulunmakta.


Spotify'ın önümüzdeki yıl kamuya açılma planları ile beraber, SoundCloud satın alımının gerçekten mantıklı olacağı söylenebilir. Bu anlaşma, Spotify'ın rakiplerinin birinin market dışına çıkartılmasının yanı sıra, hizmete de daha büyük bir kütüphaneye erişim imkanı tanımakta. Hatta Spotify, SoundCloud alımı aracılığı ile direkt olarak sanatçılarla anlaşmalar yapma imkanına bile kavuşabilir.


2015 yılında Spotify'ın gelirinin iki katına çıkmasına rağmen firma ciddi bir kâra sahip değildi ve bunun da en büyük sebebi, yayımlanan müzik için ödenen lisans ücretleriydi. International Business Times'ın söylediğine göre Spotify, gelirinin %70'inden fazlasını kayıt firmalarına ödemekte.


SoundCloud için bakıldığında ise bu satın alım, müzik marketinden temiz bir çıkış anlamına gelmekte. Şubat ayında SoundCloud'un açıkladığına göre firmanın sadece ayakta kalabilmek için bile daha fazla yatırımcı parasına ihtiyacı bulunmaktaydı...

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız