Güncel

Tanju Gemici Başpehlivan Oldu

Kartepe Belediyesi 16.Geleneksel Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri’nde Tanju Gemici rakibi Orhan Okullu’yu yenerek baş pehlivan oldu. 

24 Temmuz 2022 Saat: 12:49
Tanju Gemici Başpehlivan Oldu
Tanju Gemici Başpehlivan Oldu

Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenen 16.Geleneksel Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri Merhum Hergeleci İbrahim’im kabrinin ziyaret edilmesi ile başladı. Güreş alanında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrasında hep birlikte dua edildi. 

 

13 KATEGORİ 500 GÜREŞÇİ

16.Geleneksel Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri, Minik 1-2, Teşvik 1-2, Tozkoparan, Ayak Boyu, Deste Küçük, Deste Büyük, Küçük Orta Küçük, Küçük Orta Büyük, Büyük Orta, Başaltı ve Baş olmak üzere 13 kategoride 39 başpehlivan olmak üzere toplam 500 güreşçi mücadele etti.

 

GENİŞ KATILIM

Kartepe Belediyesi 16.Geleneksel Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşlerine, Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman’ın ev sahipliğinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Tahir Büyükakın, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Kartepe Belediyesi kurucu başkanı ve İSU Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Karabalık, AK Parti İlçe Başkanı Sadık Yılmaz, MHP Kocaeli İl Başkanı Yunus Emre Kurt, MHP Kartepe İlçe Başkanı Hayati Dilek, Kartepe Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Türker, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Erol Arutan, Kartepe Külüpler Birliği Başkanı Mevlüt Ağra, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve Kartepeliler katıldı.

 

ATA SPORUMUZA DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

16. Hergeleci İbrahim Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde konuşan Kartepe Belediye Başkanı Av. M.Mustafa Kocaman, “Tarihimizin bugüne atasporumuz yağlı güreşlerinin bir yenisini daha yapmanın coşkulu ve heyecanlı bir günü hep birlikte yaşıyoruz. Ata sporumuz yağlı güreşin güzelliklerini anlatmaya kelimeler yetmez. Güreşlerimizi Rahmetli Hergeleci İbrahim adına yapıyoruz. Bu topraklardan İrfan, Adil Atan ustalar birçok sırtı yere getirdi. Onların elde ettikleri başarılar bizleri gururlandırmaktadır” dedi.

 

ŞANLI TARİHİMİZİ ANMAK İÇİN BURADAYIZ

Sözlerine devam eden Belediye Başkanı Kocaman “İşte biz bu başarıları ve bu şanlı geçmişi rahmetle anmak Sarımeşe’de toplandık. Geçen yıl söz verdik ve kemer yaptırdık. Bu kemerin üzerine 10 da çeyrek altın ekledik. Başpehlivanımıza bu kemeri takdim edeceğiz ve bundan sonra da hediyelerimiz bu şekilde devam edecek. Bizleri yalnız bırakmayan Büyükşehir Belediye Başkanımıza, il başkanımıza, ve haziruna teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum” açıklamasında bulundu.

 

YAĞLI GÜREŞİN ÖNÜNÜ AÇIYORUZ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Tahir Büyükakın “Burada birbirinden heyecanlı güreşler olurken konuşmak kolay değil. Ancak şu kadarını ifade etmem gerekirse, Kocaeli, sporun her alanında olduğu gibi yağlı güreşlerin de önünü açıyor. Ata sporumuza olan katkımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Kartepe Hergeleci İbrahim Güreşleri’nin düzenlenmesinde emek veren başta Belediye Başkanımıza, ekibine teşekkür ederim” dedi.

 

GEMİCİ BAŞPEHLİVAN OLDU

Çok sıkı mücadelelere sahne olan ve aşırı sıcak hava altında gerçekleşen güreşlerin yarı finallerinde Tanju Gemici, Ertuğrul Dağdeviren’i, Orhan Okulu da Faruk Akkoyun’u mağlup ederek adlarını finale yazdırdı. Yaklaşık 20 dakika süren final mücadelesini Tanju Gemici, rakibini sırtüstü düşürerek kazandı ve 16. Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri’nin şampiyonu oldu. Final müsabakasının ardından dereceye giren pehlivanlar kupalarını Kartepe Belediye Başkanı Av. M.Mustafa Kocaman takdim etti.

 

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız