Güncel

Uluslararası Kurban Sempozyumu tamamlandı

Büyükşehir, KOÜ ve İHH tarafından organize edilen ’Kurban’’ konulu 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyet Sempozyumu tamamlandı

6 Haziran 2022 Saat: 13:56
Uluslararası Kurban Sempozyumu tamamlandı
Uluslararası Kurban Sempozyumu tamamlandı

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından düzenlenen ‘’Kurban’’ konulu 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyet Sempozyumu 3-5 Haziran tarihlerinde Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleşti. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde sempozyumda kurban ibadetinin gerek dini gerekse halk sağlığı yönü ele alındı.

 

ERBAŞ AÇILIŞA KATIILDI

Açılışını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yaptığı sempozyuma Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Abdurrahman Haçkalı, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, KOÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kahraman, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık ve vatandaşlar katıldı.

 

‘KURBAN’ TÜM YÖNLERİ İLE ELE ALINDI

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, Kurban ibadetinin gerek dini gerekse halk sağlığı yönlerinin dikkate alınarak teoriyle pratiğinin bir arada konuşulduğu sempozyumun, toplumsal açıdan fayda sağlayacağını aktaran yetkililer; yurt içi ve yurt dışından konuya ilişkin aktarımlarda bulunan katılımcılar eşliğinde, Türkiye’de ve yurt dışında gerçekleştirilen kurban organizasyonları ile ilgili hizmetler ve bunların uygulamalarında yaşanan güncel problemleri tüm yönleriyle ele alındığını aktardılar.

 

ULUSLARARASI AKADEMİSYENLER VE STK’LAR KATILDI

Onursal Başkanlıklarını İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın yaptığı sempozyumun düzenleme kurulunda akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarından 18 isim bulundu. Yurt içinden İstanbul, Sakarya, Yalova, Ankara, Konya, Kastamonu, Bursa gibi illerden gelen katılımcılar yer aldı. Yurt dışından da Romanya, Yemen, Azerbaycan, Almanya, Mali ve Arnavutluk gibi ülkelerden akademisyen katılımcıların hazır bulunduğu panelin bilim kurulunda ise, 12 farklı üniversiteden 30 akademisyen görev aldı.

 

KURBAN SEMPOZYUMUNUN AMACI

‘Kurban’ konulu 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyet Sempozyumunun amacı; önceki din ve kültürlerde farklı şekil ve amaçlarla da olsa varlığını sürdüren ve cahiliye toplumunun dinî hayatında önemli bir yeri olan kurban âdeti, İslâm dininde taabbüdî, malî ve sosyal nitelikleri bir arada bulunduran bir ibadet halini almıştır. İbadetlerde fert ve toplum yararıyla açıklanabilir unsurlarla taabbüdî nitelik taşıyan ve Allah’a bağlılığı temsil eden simgesel davranışlar çok defa bir arada bulunur. Ancak malî bir ibadet olan kurbanda taabbüdî yönler de bulunmakla birlikte fert ve toplum yararı daha ön plandadır. Sempozyumda kurban ibadetinin bu iki yönü de dikkate alınarak teoriyle pratiğinin bir arada ele alınması amaçlanmaktadır. Ayrıca Türkiye’de ve yurt dışında gerçekleştirilen kurban organizasyonları ve uygulamalarda yaşanan güncel problemler bütün yönleriyle ele alınmıştır.

 

9 OTURUM GERÇEKLEŞTİ

Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleşen sempozyumda toplamda 9 farklı oturum gerçekleştirildi. 28 akademisyenin söz aldığı oturumlarda, “Kurbanın Tarihçesi”, “Klasik Fıkıh Doktrininde Kurban”, “Diğer Fıhkî Mezheplerde Kurban”, “Bireysel, Toplumsal ve İktisadî Açıdan Kurban” ve “Kurbanla İlgili Güncel Meseleler” gibi çeşitli konularda sunumlar yapıldı. Sempozyumun son gününde ise akademi camiasından ve sivil toplum kuruluşlarından 17 katılımcı dinleyicilere hitap etti. Oturumlarda, “Yurt içinde Kurban Uygulamaları”, “Yurt dışında Kurban Uygulamaları”, “Sivil Toplum Kuruluşları” gibi ana başlıklar altında çok sayıda konu konuşularak masaya yatırıldı.

 

GENEL DEĞERLENDİRME OTURUMU

Kurban İbadetinin dini ve manevi boyutu ile birlikte Kurban Bayramında yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen yardım organizasyonlarının bireysel ve toplumsal sonuçları bilimsel olarak da ele alındığı sempozyumda dördüncü ve son oturum, “Genel Değerlendirme Oturumu” ile kapanış yapıldı. ‘’Kurban’’ konulu 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyet Sempozyum oturumlarında gerçekleşen sunumlar bilimsel ön incelemeden geçirildikten sonra 2022 Ağustos ayı içerisinde İlahiyat Fakültesi tarafından yayımlanacak.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız