Güncel

Volkswagen kendini affettirebilecek mi?

Son zamanlarda adı emisyon skandalıyla anılan Volkswagen, Paris Otomobil Fuarı'nda yeni konsepti I.D.'yi tanıttı. Tam dolu şarj ile 600 kilometre menzil vaat eden VW, I.D.'yi 2020'de piyasaya sürmeyi hedefliyor.

1 Ekim 2016 Saat: 14:54
Volkswagen kendini affettirebilecek mi?
Volkswagen kendini affettirebilecek mi?

Alman otomotiv devlerinden Volkswagen, son 1 yıldır emisyon skandalıyla gündemden düşmüyor. Dizel motorlu araçlarının emisyon değerlerinde manipülasyon yaptığı ortaya çıkan şirket hem değer hem de itibar kaybı yaşadı. Bununla birlikte milyarlarca dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.
Kötü gibi görünen bu hadise aslında VW için olumlu etki yaptı ve Alman devi yeşil enerji olarak bilinen elektrikli otomobillere yaptığı yatırıma hız verdi. Elektrikli otomobil konseptlerini peş peşe gün yüzüne çıkaran Volkswagen, Paris Otomobil Fuarı'nda bir yeni konseptini daha tanıttı.

I.D. ismiyle tanıtılan araç, sıra dışı tasarımıyla dikkatleri üzerine çekiyor. I.D. bildiğimiz VW çizgilerinden çok farklı bir tasarıma sahip. Araç elektrikli olduğu için ön kaput boşluğu yok. Ön kısma dair dikkat çeken bir başka detay da hava kanallarının olmaması ve VW logosunun LED aydınlatmayla dizayn edilmiş olması.


Elbette bu bir konsept araç ve piyasaya çıkana kadar illaki görünümü değişecektir. Diğer taraftan VW I.D.'nin teknik özellikleri bir hayli iddialı. Zira 125 kWh (170hp) motor gücündeki aracın 400 ila 600 kilometre arasında menzili olacağı iddia ediliyor. Bu rakam günümüz şartları için oldukça uçuk. Zira bildiğimiz üzere Renault Zoe vb. elektrikli otomobiller ortalama 150 km menzile sahip.
Tabii Volkswagen bu aracın 2020'de piyasaya çıkacağını belirtiyor. Yani Alman şirketin önünde 4 koca yıl var. Şayet başarılı olursa, VW I.D. satış rekorları kırabilir.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız