Güncel

Yumurtaya yüzde 10 zam geldi

Akaryakıt, kırmız et, süt ve diğer ürünlerden sonra bir zamda vatandaşın temel besin kaynaklarından biri olan yumurtaya geldi.

18 Mayıs 2022 Saat: 11:48
Yumurtaya yüzde 10 zam geldi
Yumurtaya yüzde 10 zam geldi

Akaryakıt, kırmız et, süt ve diğer ürünlerden sonra bir zamda vatandaşın temel besin kaynaklarından biri olan yumurtaya geldi.

Yumurta fiyatlarına son bir yılda yüzde 100 üzerinde bir zam geldi. Yumurta Üreticileri Merkezi Birliği (Yum-Bir), yayımladığı fiyat listesine göre Katma Değer Vergisi (KDV) hariç büyük boy yumurtanın fiyatı 1 liradan 1 lira 10 kuruşa, 90 kuruş olan orta boy yumurtanın fiyatı ise 1 liraya çıktı. Büyük boy yumurta fiyatlarında artış yüzde 10 olurken orta boydaki artış yüzde 12,5 oldu. Yum-Bir’in 16 Mayıs tarihli fiyat bülteninde KDV’siz fiyatlar yer alıyor. Marketlerde ise bugün büyük boy yumurtanın adet fiyatı 1,5 lirayı geçti. Açıklanan toptan fiyatlar market ve bölgelere göre değişim gösteriyor. Fiyatların değişmesiyle marketlerde de yeni fiyatların gelmesi bekleniyor. Yum-Bir’in paylaştığı raporda geçen sene aynı tarihlerde orta boy yumurtanın (KDV hariç) 52,5 kuruş olduğu ve büyük boy yumurtanın da (KDV hariç) 55 kuruş olduğu görülüyor.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız