Güncel

Zeytinoğlu büyüme oranını değerlendirdi

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yılın ilk çeyrek büyüme verisine ilişkin değerlendirmesinde, “2022 yılına yüzde 7.3’lük büyüme ile güçlü bir başlangıç yaptık” dedi

1 Haziran 2022 Saat: 09:17
Zeytinoğlu büyüme oranını değerlendirdi
Zeytinoğlu büyüme oranını değerlendirdi

 

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan 2022 yılının ilk çeyrek büyüme oranına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Zeytinoğlu, 2022 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşen yüzde 7.3’lük büyümenin memnuniyet verici olduğunu söyleyerek, “2022 yılına yüzde 7.3’lük büyüme ile güçlü bir başlangıç yaptık. İlk çeyrek büyümesinde ihracat, imalat sanayi ve hizmetler sektörü katkıları ile tüketim tarafında hane halkı harcamaları öne çıkıyor. İnşaat sektörü dışında, büyümeye her sektörden pozitif katkı geldiğini görüyoruz. İhracatta yüzde 16.8, imalat sanayide yüzde 7.6 ve hizmetler sektöründe yüzde 19.5’luk artışlar oldu. Bununla birlikte, tarımdan yüzde 0.9’luk katkı gelirken, inşaat sektöründe yüzde 7.2’lik daralma oldu” dedi.

 

İHRACAT REKORLARI KATKI SAĞLADI

İhracatta son dönemlerde gerçekleşen rekorlarının 2022 yılının ilk çeyreğinde de büyümeye önemli katkı sağladığını ifade eden Zeytinoğlu, “En büyük pazarımız Avrupa, ABD ve diğer hedef pazarlardaki talep artışları ihracat artışımızı destekliyor. Bunun da büyüme rakamlarımıza yansımalarını memnuniyetle görüyoruz. 2022 yılı ilk çeyreğinde mal ve hizmet ihracatı yüzde 16.8, ithalat ise yüzde 2.2 arttı ve ihracattan büyümeye 3.5 puanlık katkı geldi. Arzumuz ihracattaki yüksek seviyelerin devam etmesi ve büyümeye katkısının artarak devam etmesi yönünde” diye konuştu. Döviz kurunun da ihracatı destekleyecek seviyede olmasını önemsediklerini belirten Zeytinoğlu, bu durumun üretilebilme imkanı olan ürünlerin ülkemizde üretilmesini de yönlendirerek ithalat talebinde de bir yavaşlamaya neden olacağını söyledi.

 

YATIRIMLARI ÖNEMSİYORUZ

“Hanehalkı tüketiminde yüzde 19.5, yatırımlarda da yüzde 1.1’lik artış olduğunu görüyoruz” diyen Zeytinoğlu, “Büyümenin sürdürülebilirliği açısından, harcamalardan ziyade yatırımların katkısını

 önemsiyoruz. Yatırımların alt kalemlerine baktığımızda, inşaatta yüzde 9.8’lik gerileme olurken, makine ve teçhizat yatırımlarındaki yüzde 10.5’luk artış bizleri memnun etmiştir. Makine ve teçhizat yatırımlarındaki artışın devam etmesinin üretim artışları açısından önemli ve değerli olduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullandı. Diğer taraftan küresel ticarette Rusya-Ukrayna savaşı kaynaklı bir ivme kaybı öngörüldüğünü de belirten Zeytinoğlu, “İkinci çeyrek büyüme verilerinin biraz daha yavaşlayacağını söyleyebiliriz” dedi.

 

40birhaber.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız